Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме Архангеловден – денят на всички ангелски йерархии

Снимка: www.pravoslavieto.com

Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още Архангеловден, защото прославя светите архангели Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил, предводители на светлите небесни сили. Най-старшият от тях е Архангел Михаил, който в йерархията стои най-близо до Бога. Затова и в българските народни вярвания той е представен като главен пазител на Рая и ревностен застъпник на Божия закон.

Счита се, че когато настъпи последният час от земния път на душата, самият Архангел Михаил слиза да я отдели от тялото. В православната иконопис в България срещаме как Небесният архистратиг държи в ръцете си везни, с които отмерва греховете на хората. Прието е в негова чест в храмове и манастири, посветени на Архангел Михаил да се правят курбани, с молитви за здраве и закрила от небесното войнство, които после се раздават като милостиня.
На Архангеловден е и професионалният празник на служителите на полицията. За първи път той е отбелязан през 1924 г., като традицията е прекъсната от 1944 до 1994г.
Имен ден празнуват: Ангел, Ангела, Архангел, Гавраил, Гаврил, Мила, Милен, Милена, Михаил, Михаел, Михаела, Огнян, Пламен, Пламена, Рада, Радка, Радослав, Райко, Райна, Рангел, Рая и производните им.
 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кодексът на братството в Райхенау

Кой е оставил надписа за Методий и неговите ученици в кондиката от Райхенау

В Кодекс на братството в Райхенау – манастирската кондика, на стр. 40, или 53 по електронното ѝ показване в сайта на Централната библиотека в Цюрих, сред "имената на действащите братя от светлейшия манастир" четем Методий,  Лeo н , Игнатий,..

публикувано на 23.05.25 в 19:45

Църковен календар - 23 май 2025 г.

На 23 май Църквата възпоменава паметта на св. Михаил Синадски и на преподобномъченик Михаил. Свети Михаил Синадски от младостта си се посветил на монашески живот и се подвизавал в манастир, разположен на брега на Черно море. Бил..

публикувано на 23.05.25 в 06:00
Стенопис, Суковски манастир

Църковен календар - 22 май 2025 г.

На 22 май въздаваме почит на светия мъченик Йоан-Владимир, княз Български, чудотворец. Свети княз Йоан-Владимир управлявал областите Зета и Далмация. Във война с българския цар Самуил той бил взет в плен, но Самуил го оженил за дъщеря си..

публикувано на 22.05.25 в 06:00