Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Лицата на нощна София", които са важни за града и за нас самите

Изложба с концертна фотография показва различно лице на българската столица

Снимка: Facebook / licata.bg

Кога последно посетихте музикален клуб? Забелязахте лицата на хората там? Бяха различни, нали? – именно това ще се опита да ни покаже и изложбата "Лицата на нощна София", която се открива на 16 януари в сърцето на града – в новото пространство на Централни хали в столицата ни. Тя е дело на екипа на платформата "Лицата. бг" и включва 20 +, по думи на самите организатори, фотографски изображения голям формат, дело на седем автори.


"Представяме концертни кадри. Всичко от сцената, няма бекстейдж, няма и портретни кадри" – уточнява за БНР-Радио София Иваничка Кючукова, музикален журналист, фотограф и автор на идеята за изложбата.

Снимките са правени през 2024 година, само в София и имат за цел да покажат другото лице на града, променящо се всяка вечер от ускорения пулс на артистите и тяхната публика.

"Лицата на София и на музиката вечер са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град", убедена е Иваничка.


"Аз вече половината си живот го живея буквално в тази част от деня, когато виждам различните лица на София - публиката и артистите, хората които бързат след залез слънце, но вече не бързат към вкъщи, а към мястото, където да нахранят душите си. Усещането е много различно- казва Иваничка Кючукова в разговор с Лили Големинова. – И София започва да звучи по друг начин, да танцува, да се движи по друг начин. Хората, които си позволяват и по-често търсят тази храна, излизат вечер, те знаят колко по-различно е усещането по улиците. Много интересно е да събереш "замръзнали" моменти. Фотографии от тази друга, малко по-скрита емоция на града, когато публиката има друго изражение, различно от това в градския транспорт, когато отива на работа, а артистите, голяма част от които също ходят на стандартна работа, вечер стават други - слагат сценичните си дрехи, вадят таланта извън кожата си и се сливат…", илюстрира тя.

И така се ражда саундтракът на големия град - музика от различни малки и по-големи клубове из улиците й, от паркове и градинки и от най-нестандартни места за концерти. И изведнъж, възпятата в песен от Богдана Карадочева любима София от "тъмна, и прашна, и мръсна, и страшна.." се превръща във вълшебен европейски космополитен град по вкуса на всеки.

"И това е главно заради все по-изобретателните артисти и организатори на концерти и все по навлизащото ноу-хау отвън. Колкото повече хората излизат и виждат какво се случва в малко по-напредналите в това отношение държави, толкова повече го внасят - започват да се правят концерти на изключително нетипични места, появяват се нови места, със сцени за жива музика. Големи артисти търсят малки места за своите концерти, за да бъдат в близко съприкосновение с публиката си именно в тези малки места", допълва Иваничка Кючукова

В изложбата, която може да разгледате до 30 януари, ще видите кадри на световни звезди, минали през софийските сцени миналата година като Thom York, Judas Priest, Editors, Kovacs, но акцентът все пак са българските артисти. "Много от кадрите са направени в малки клубове, на тясно, без осветление, в истинските условия, в които хората и артистите се забавляват и стават едно цяло", признава Кючукова.

"Екипът ни е немалък вече, но успяхме в селекцията да вкараме фотографии на седем автори, които са излизали в дигиталното пространство. Изключително талантливи хора. Освен мои фотографии има на Ромина Георгиева, на Михаела Йовчева - две много млади и талантливи момичета. Има кадри и на Георги Ачов, който снима само аналогово и в експозицията ни има аналогови кадри, заснети на 35 милиметров филм, участва и Марин Карастоянов – човекът с много таланти в нашия екип, който снима и видео съдържение. Има кадри на Асен Георгиев, който е признат международно като стрийт фотограф и неговото скрито хоби са концертите, защото е меломан. Представени са и професионални фотографи като Калина Серафимова", разказва още тя.

"Във фокуса на тази селекция от фотографии всъщност е емоцията – тя е главният герой, това което могат да получат и двете страни, ако се съберат на едно място", казва българката и признава, че най-голямата цел на екипа на "Лицата.бг" е само една:

"Да върнем хората към малко по-бавното наслаждаване на тези неща от живота, които са извън ежедневието ни. На музиката - да си дадем малко повече време да слушаме музика, да четем за музика, да гледаме музика. Да си дадем време да се отдадем на удоволствията - нещо, което е трудно в забързаното ежедневие за всички, включително и за екипа ни. И пак сме сигурни, че човек е длъжен да си подарява това време, без значение кога, дори нощем, дори да се лиши от половин час сън, за да прочете нещо казано от артистите, защото артистите са хора с изключителна сензитивност. Те могат да отворят свят, различен от нашия и могат да ни пренесат в него и от тях може да вземем тази чувствителност, която много ни липсва във днешни дни. И за мен това е много ценно." 

Интервюто с Иваничка Кючукова е направено от Лили Големинова за програма "Радио София" на БНР.

Текст: Весела Кръстева

Снимки: Facebook /Иваничка Кючуков, licata.bg, Румяна Георгиева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Изложба в София "По следите на Михайло Парашчук“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...

публикувано на 18.11.24 в 17:41

Приключенско кино от 39 държави пристига на „Банско филм фест“

За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..

публикувано на 17.11.24 в 08:15

Милена Селими с награда за най-добър превод в Албания за "Времеубежище"

Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..

публикувано на 16.11.24 в 21:10