Преподобни Евтимий Велики живял около 377-473. Наред с велики подвижници като Антоний Велики, Макарий Велики и Пахомий Велики, св. Евтимий се счита за стълб на пустинния живот и един от основателите на монашеските общежития.
Мнозина покръстил в християнската вяра, мнозина отвърнал от лъжливи учения и утвърдил в Православната вяра. Бил мъдър наставник в монашеския живот на много монаси.
Когато наближил краят му, деветдесет и шест годишният преп. Евтимий Велики предузнал кончината си. Преди началото на Великия пост братята монаси се събрали да го изпратят както обичайно в пустинята, а той им казал: "Няма да излизам в пустинята. Ще прекарам с вас първата седмица, а в събота посред нощ ще си замина от вас." Така и станало.
Той издъхнал на 20 януари 473 година и е погребан в основания от него манастир. Там, в началото на XII век руски поклонник, игумен Даниил, видял мощите на светеца и свидетелствал: „И там лежи свети Евтимий, и между много свети отци лежат тела като живи“. Самият манастир обаче вече бил запустял.
През ХХ век руините на манастира "Св. Евтимий" са разкопани, но в гроба на отшелника не са намерени мощи. Днес са известни няколко места, където се съхраняват части от мощите на св. Евтимий: в скита Св. Анна на Атон, в Иверския манастир, в църквата "Св. Генесий" на остров Милос.
Св. Евтимий Търновски е роден в 1327 г. в Търново. Надарен от Бога с богати заложби, твърде млад Евтимий се отличил със знания и чист духовен живот. В 1350 г. станал монах в Килифаревския манастир, под ръководството на преподобни Теодосий Търновски. По-късно живял няколко години в Цариград и в Атон. Когато се завърнал в Търново, Евтимий се усамотил в пещера край столицата. При него се заселили други монаси и се образувал манастирът "Св. Троица", който станал огнище на просвета и духовен живот. Там св. Евтимий писал жития и похвални слова, поправил богослужебните книги, превел други текстове.
В 1375 г. бил избран за патриарх и се проявил като добър пастир. При завземането на Търново от османските турци лично ръководел отбраната на града, а когато превзели крепостта, той смело се застъпил за народа. Бил изпратен на заточение в Южна България, където се упокоил около 1402 г.
В наши дни, на 22 октомври 2023 г. бе извършено тържествено прославление на мощите на светеца. Преди това, със специално Патриаршеско и синодално послание, същата година, архиереите на БПЦ - БП обявиха официално след многогодишни спорове, че откритите през 1905г. в Бачковския манастир св. мощи принадлежат на св. патриарх Евтимий Търновски. В тази връзка Св. Синод учреди нов празник в църковния ни календар – "Прославление на светите мощи на св. Евтимий, патриарх Търновски".
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Благовещение е денят, когато се сбъдва Божието обещание за спасението на човешката душа от вечните мъки на тъмнината. Неговото послание е, че Бог ни обича, казва отец Божидар Маринов от софийския храм "Въздвижение на Светия Кръст Господен", а за да..
На 25 март честваме големия християнски празник Благовещение – ден, в който християните възпоменават едно радостно за всички ни събитие. Думата "Благовещение" в превод от църковнославянски език означава "блага вест", "радостно известие"...
На 24 март Православната църква възпоменава преподобни Захария и свети Артемий, епископ Селевкийски (Солунски). Преподобни Захария бил син на египтянина Карион, който оставил жена и деца и отишъл в манастир, където приел монашество...
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..
На 6 април тази година Православната Църква отбелязва Пета Неделя на Великия пост, посветена на преподобната Мария Египетска. Почитат я и..
Лули от края на XVII, от XVIII и началото на XIX век и традицията за отглеждане на тютюн в България са представени в най-новата експозиция на..