Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етническата българка Мария Гусейнова: Подготвя се откриването на "Дом на Азербайджан" в София

2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност. 

"От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с проекти", казва неговият председател Мария Гусейнова – етническа българка, родена в историческия азерски град Гянджа. Първият проект е бил насочен към съхраняване на националната принадлежност на националните малцинства в Азербайджан. "По това време информацията за страната за малцинствата, които живеят там, беше оскъдна и затова взехме решение да издаваме списание, първоначално на руски език" – връща лентата Гусейнова. По-късно изданието се насочва към българската етническа общност там и започва да излиза изцяло на български език, за да информира българската общественост в Азербайджан и по света за случващото се в страната. "Политика, икономика, култура, връзки между хората… По-късно говорихме много за Карабахския проблем, и на мен дори ми дадоха диплома "Адютант на истината" за обективно отразяване на събитията на 21-ви век", разказва г-жа Гусейнова с гордост и допълва, че дейността ѝ е насочена към двата народа, които много обича – българския и азербайджанския.

"Тази година имаме голям проект – да открием Дом на Азербайджан в София. Много се надявам, че ще успеем, защото писахме до институции както в България, така и в Азербайджан. За тази идея знае кабинетът на вицепрезидента Илияна Йотова, Райна Манджукова и Изпълнителната агенция за българите в чужбина, МВнР в България, в Азербайджан – Комитетът на диаспорите, Министерството на културата, разбира се посолствата… Приблизително място има, но всичко това е свързано и с финанси. Безусловно ще го финансира азербайджанската страна. Имаме идея как ще бъде организиран и какво ще се представя в този дом – искаме да открием мъничко кафе, в което да представяме национални обичаи, кулинария и пр."


Всичко, което се случва в България, живо интересува Мария Гусейнова, а в последните години, освен работа по проектите на дружеството, в София я водят и две лични причини – внуците ѝ, които следват в български университети. Идват в страната ни по собствена инициатива, или както събеседничката ни казва – "това е зовът на кръвта". Чувства се благодарна, че e приета радушно в БНР от екипа на Радио България, където може да разкаже за инициативите на дружество за азербайданско-българско приятелство.
Публикация, свързана със сънародниците ни в Армения и журналистката Цветана Паскалева, отразявала събитията в Нагорни Карабах от 90-те години на м.в., провокира Мария Гусейнова да ни пише, с желанието да изкаже своята гледна точка, като гражданка на Азербайджан:

"Да, постоянно следя публикациите на БНР, нееднократно съм ви гостувала, споделям публикациите с моите български приятели там и тук и постоянно предизвикват голям интерес – всяка информация, защото тя представлява връзка между България и Азербайджан. Статията, свързана с Армения има някои щекотливи въпроси, свързани с решението на Карабахския въпрос. Г-жа Паскалева 30 години живее в Армения, била е на фронтовата линия и това е нейната гледна точка. Но аз като гражданка на Азербайджан смятам, че всяка медия трябва обективно да се отнася към всеки въпрос, касаещ съдбите на хиляди хора и затова подготвих открито писмо, представящо моята гледна точка". 

"Като етническа българка казвам, че съм гражданка на Азербайджан, а България е моя историческа родина" - споделя Мария Гусейнова и допълва: "Бидейки свидетел на събитията, които описва г-жа Паскалева, с много от нейните твърдения аз не съм съгласна. Бях свидетел на войната, бях свидетел на бомбардировките на мирния град, в който съм родена – Гянджа. Досега стоят няколко такива здания, там загинаха деца. Войната е война, но обективното отразяване на войната и от двете ѝ страни е дълг на всеки журналист. Карабахският регион изначално беше в състава на Азербайджан, и сега, след двете войни се влагат много усилия и финансови средства принудително изселилите се граждани да се завърнат по родните си земи. Това беше трагедия… Аз съм се срещала и продължавам да се срещам с такива хора, сред тях има и бежанци от Азербайджан в Армения. Да, случилото се там беше лошо, защото хората живяха мирно, арменците бяха граждани на Азербайджан и държавата ги призова да не напускат, но това е волеизявление на хората. Мога да кажа, че отношението към историческите паметници, тези на културата беше безчовечно – аз бях там и видях с очите си и разрушени домове, и минирани поля. Сега се строи, връщат се хората, животът продължава", разказа Мария Гусейнова в предаването "България днес" на Радио България.


Цялото интервю чуйте в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Министерство на образованието в Молдова

Българският посланик в Молдова посети училища и университети в Гагаузия

Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..

публикувано на 19.02.25 в 13:29
Снимка: Културен център „Българика“

Личността на Васил Левски продължава да свързва сънародниците ни зад граница

152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..

публикувано на 19.02.25 в 13:10
Снимка: Посолство на България в САЩ

И сънародниците ни по света се прекланят пред Апостола на свободата

152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция,  отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..

публикувано на 19.02.25 в 06:40