2025-а година е специална за сдружението "Подкрепа на азербайджанско-българското приятелство", тъй като през май то ще отпразнува 20 години от началото на своята дейност.
"От 2005 година, когато създадохме сдружението, ние идваме в България с проекти", казва неговият председател Мария Гусейнова – етническа българка, родена в историческия азерски град Гянджа. Първият проект е бил насочен към съхраняване на националната принадлежност на националните малцинства в Азербайджан. "По това време информацията за страната за малцинствата, които живеят там, беше оскъдна и затова взехме решение да издаваме списание, първоначално на руски език" – връща лентата Гусейнова. По-късно изданието се насочва към българската етническа общност там и започва да излиза изцяло на български език, за да информира българската общественост в Азербайджан и по света за случващото се в страната. "Политика, икономика, култура, връзки между хората… По-късно говорихме много за Карабахския проблем, и на мен дори ми дадоха диплома "Адютант на истината" за обективно отразяване на събитията на 21-ви век", разказва г-жа Гусейнова с гордост и допълва, че дейността ѝ е насочена към двата народа, които много обича – българския и азербайджанския.
"Тази година имаме голям проект – да открием Дом на Азербайджан в София. Много се надявам, че ще успеем, защото писахме до институции както в България, така и в Азербайджан. За тази идея знае кабинетът на вицепрезидента Илияна Йотова, Райна Манджукова и Изпълнителната агенция за българите в чужбина, МВнР в България, в Азербайджан – Комитетът на диаспорите, Министерството на културата, разбира се посолствата… Приблизително място има, но всичко това е свързано и с финанси. Безусловно ще го финансира азербайджанската страна. Имаме идея как ще бъде организиран и какво ще се представя в този дом – искаме да открием мъничко кафе, в което да представяме национални обичаи, кулинария и пр."
"Да, постоянно следя публикациите на БНР, нееднократно съм ви гостувала, споделям публикациите с моите български приятели там и тук и постоянно предизвикват голям интерес – всяка информация, защото тя представлява връзка между България и Азербайджан. Статията, свързана с Армения има някои щекотливи въпроси, свързани с решението на Карабахския въпрос. Г-жа Паскалева 30 години живее в Армения, била е на фронтовата линия и това е нейната гледна точка. Но аз като гражданка на Азербайджан смятам, че всяка медия трябва обективно да се отнася към всеки въпрос, касаещ съдбите на хиляди хора и затова подготвих открито писмо, представящо моята гледна точка".
"Като етническа българка казвам, че съм гражданка на Азербайджан, а България е моя историческа родина" - споделя Мария Гусейнова и допълва: "Бидейки свидетел на събитията, които описва г-жа Паскалева, с много от нейните твърдения аз не съм съгласна. Бях свидетел на войната, бях свидетел на бомбардировките на мирния град, в който съм родена – Гянджа. Досега стоят няколко такива здания, там загинаха деца. Войната е война, но обективното отразяване на войната и от двете ѝ страни е дълг на всеки журналист. Карабахският регион изначално беше в състава на Азербайджан, и сега, след двете войни се влагат много усилия и финансови средства принудително изселилите се граждани да се завърнат по родните си земи. Това беше трагедия… Аз съм се срещала и продължавам да се срещам с такива хора, сред тях има и бежанци от Азербайджан в Армения. Да, случилото се там беше лошо, защото хората живяха мирно, арменците бяха граждани на Азербайджан и държавата ги призова да не напускат, но това е волеизявление на хората. Мога да кажа, че отношението към историческите паметници, тези на културата беше безчовечно – аз бях там и видях с очите си и разрушени домове, и минирани поля. Сега се строи, връщат се хората, животът продължава", разказа Мария Гусейнова в предаването "България днес" на Радио България.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл:
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на образованието на Молдова, предава БТА. Посланикът обсъди с учениците и студентите европейския..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да вълнува и вдъхновява сърцата на българите от всички поколения. Учените не спират да проучват делото на..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на България в Атина, Гърция, отправи покана към местната българска общност в 16.00 ч. да поднесат..
152 години след като България губи своя свиден син, радетел за свободна, независима и толерантна държава – Васил Левски, личността му продължава да..
152 години след гибелта на Апостола, личността на Васил Левски не спира да вълнува българите, независимо дали са в страната или в чужбина. Посолството на..
Посланикът на България в Молдова Мая Добрева посети училища и университет в Автономно териториално образувание Гагаузия, по инициатива на Министерството на..