Свети Кир се родил през втората половина на ІІІ век в египетския град Канопа и се прочул като знаменит лекар в град Александрия. Лекувал с огромен успех различни болести и от никого не приемал никаква награда за трудовете си. Лекувал най-вече с усърдна молитва и вдъхновено проповядвал, че основната причина за болестите са греховете. Казвал, че те увреждат и предизвикват страдания на тялото и още по-тежките страдания на душата. Благодарни за своето излекуване и удивени от истините на неговата Христова вяра, мнозина от жителите на град Александрия –център на елинистичната култура, станали възторжени проповедници на християнството.
По време на гонението на император Диоклетиан, Кир се оттеглил в Арабийската пустиня, където приел монашество. Там получил и дара на чудотворството – нямало болест, която да не можел да излекува с името Христово. Славата му растяла с всеки ден и хората масово приемали християнството.
Чул за него и младият воин Йоан от град Едеса, който потърсил великия Божи угодник и станал негов неразделен спътник и най-усърден подражател. Двамата безсребреници и чудотворци обърнали много езичници към Христа, а накрая се увенчали с мъченически венец. Техните свети мощи били пренесени в църквата в родния град на Кир – Канопа, където над тях продължавали да стават дивни чудеса и изцеления.
В същия ден Църквата чества паметта на свети мъченик Юлиан Аназавърски, пострадал в Антиохия в III век, свещеномъченик Александър, папа Римски, изгорен в пещ по заповед на император Адриан на 3 май 119 година, свети Серапион, архиепископ Новгородски, починал през 1516 година и свети мъченик Папа или Папий, родом от Ликаонския град Ларанда и загинал мъченически около 300 година по време на управлението на император Максимиан.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..
На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..
На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време. В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..
На 2 май честваме св. цар Борис-Михаил и св. Атанасий Велики. Свети цар Борис-Михаил - покръстител на българите бил родственик на св. мъченик..
На 1 май Православната църква отбелязва паметта на св. пророк Иеремия , преподобномъченик Акакий Серски и св. Тамара Грузинска. Свети..
През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на..