Едва 17-годишен, той придобива голяма слава, след като изцерил красивата дъщеря на римския император Гордиан III. Вследствие на това чудо, мнозина повярвали и приели християнско кръщение.
Но наследникът на Гордиан – Деций Траян се оказва непримирим враг на християнството. В стремежа си да осигури подкрепата на Олимпийските богове задължава поданиците си публично да засвидетелстват почит към тях. Мнозина от християните отказват и са подложени на репресии. Сред обвинените е и Трифон.
Някой си Аквилин, който управлява по това в Никея, изпраща стражи да доведат Трифон, за да го склони да изпълни императорската заповед, но той се показва като пламенен и непоколебим Христов последовател и решително отказва да направи жертвоприношение пред статуите на езическите богове и императора. Осъден е на обезглавяване, но умира от раните си при мъченията.
През 1204 г. кръстоносците отнасят мощите на светеца от Константинопол в Рим и това спомага почитта към светеца да се разпространи и на Запад.
Свети Трифон се счита за покровител на земеделието и на лозарството. Особено силно е неговото застъпничество в борбата срещу насекомите и животните, които повреждат растенията. Изобразява се с кръст в ръка, като всички мъченици, на някои от изображенията си държи сърп, като знак, че покровителства земеделците и лозарите, или пък – кутия с медицински пособия – характерен атрибут на светците лечители и безсребърници.
Традиционно у нас на Трифоновден се извършва освещаване и благославяне на лозята и свещениците измолват от Бога да пази насажденията от всяко вредоносно нападение и да ги дари с изобилен плод.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Днес, 15 април, е Велики вторник. Евангелското четиво припомня притчата на Господ Иисус Христос за десетте девици, които очаквали Божествения Жених. Пет от тях били разумни, имали чисти светилници и достатъчно елей, за да поддържа пламъка им,..
От днес, 14 април, започва Страстната седмица, последната от земния път на Спасителя. Наречена е така заради страстите Христови – нечовешките страдания, които Господ Иисус Христос доброволно понася за спасението на човечеството. На Велики..
Страстна седмица или седмицата на страданията на Господ Иисус Христос е последната преди Великден . Тя е и най-строгата в края на дългия Велик пост, който подготвя вярващите за Възкресение Христово. Започва след неделята, в която християните..
Атентатът в катедралния храм "Света Неделя" на 16 април 1925 година е най-гибелният терористичен акт в историята на България. По своята бруталност и..
Посланието е вярващите да се замислят дали и те не разпъват Христос чрез страстите и греховете си. Първо се пее тропарът “Егда славнии..
На 16 април тази година отбелязваме Велика сряда. В този ден Църквата възпоменава помазването на Господ Иисус Христос с миро от жената-блудница,..