Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение споделиха пред БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.
Според тях компанията трябва да бъде поставена под особен надзор. "Приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС, да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", заяви Стефанов.
"Лукойл" обяви още в края на 2023 г., че "поради значителни промени в условията на експлоатация" рафинерията в България може да бъде обявена за продажба, а неотдавна прозвучаха и конкретни имена на евентуални купувачи.
Втората по големина ТЕЦ в България "КонтурГлобал Марица Изток 3“ на този етап ще задържи служителите си. Това каза за БНР Стара Загора изпълнителният директор на централната Васил Щонов. Днес се очакваше частното дружество, в което държавата..
Днес е последният ден, в който работят мощностите на втората най-голяма въглищна топлоцентрала в България ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3". От първи април 130 от общо 160 служители на дружеството ще бъдат съкратени. През последните седмици..
Трансформация – това е думата, която най-точно определя моментното състояние на родната индустрия. Според анализ на секторните данни за периода от 2008-а до началото на 2024 година, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ), България губи..
От 1 януари догодина България да стане 21-ата държава в Европейския съюз, приела единната европейска валута, изглежда все по- и по-вероятно. Такива..