Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания, която е част от критичната инфраструктура на страната - "Лукойл-Нефтохим", в ръцете на държава, която я е обявила за неприятелска, а именно Русия. Такова мнение споделиха пред БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията.
Според тях компанията трябва да бъде поставена под особен надзор. "Приходите от продажбата на компанията трябва да бъдат замразени, защото България е част от санкционната политика на ЕС, да останат за възстановяване на Украйна и за покриване на бъдещи претенции на България спрямо Русия, която наруши поредица договори спрямо България", заяви Стефанов.
"Лукойл" обяви още в края на 2023 г., че "поради значителни промени в условията на експлоатация" рафинерията в България може да бъде обявена за продажба, а неотдавна прозвучаха и конкретни имена на евентуални купувачи.
Държавата ще продължи да функционира нормално и без парламентът да гласува държавния бюджет, сочианализ на Института за пазарна икономика (ИПИ) наречен “Без бюджет за 2025 и без удължителен закон: какво следва?“. От ИПИ смятат, че противно на..
41% от членуващите фирми в Българската стопанска камара очакват спад в икономиката през 2025 г. 21% смятат, че няма да има промяна спрямо 2024-та. 65% от анкетираните очакват влошаване на собствения бизнес заради забавянето на глобалния..
Токът за бита може да поскъпне с почти 9% от догодина, показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Това означава, че при средно потребление от близо 400 киловатчаса сметките биха нараснали със 7-8 лв. Причината за вероятното..
Едва 25,7% от българите са за въвеждането на еврото от 1 януари 2026 г ., а 30,8% приемат въвеждането като задължително условие на членството ни в ЕС,..