На Велика сряда се припомня едно от последните събития преди спасителните за човечеството страдания на Сина Божий. В искреното си разкаяние една грешница успяла да влезе в дома, където гостувал Христос. В желанието си да засвидетелства почитта си, изляла върху Спасителя миро. То било много скъпо, затова някои възнегодували против нея: "защо е това прахосване?", "мирото можеше да се продаде и парите да се раздадат на сиромаси". А Иисус им отговорил: "сиромасите всякога имате при себе си, а Мене – не всякога имате", "тя извърши добро дело за Мене и помаза тялото Ми за погребение". Тази жена осъзнала грешките си, проляла покайни сълзи и избърсала с косите си нозете на Спасителя. С това си усърдие тя дава пример на смирение и искрено покаяние за всички, които искат да следват Христос.
В същия ден Църквата припомня и решението на Синедриона да осъди Иисус Христос и предателството на Юда.
Един от Христовите ученици - Юда Искариот отишъл при юдейските първенци и се уговорил с тях да им предаде Спасителя срещу тридесет сребърника. В този смисъл Църквата повдига въпроса дали и хората, които се наричат християни, не предават Христос, като Го наскърбяват и предават постоянно с постъпките и помислите си.
На тези евангелски четива се основават богослужебните песнопения за деня от вторник вечер. След като се изпее тропарът “Се Жених грядет...”, както в предишните два дни, следват три седални, св. Евангелие (Йоан. 12:17-50) и 50-и псалом. Канонът на деня е съставен от трета, осма и девета песен. Последователно се пеят “Чертог Твой вижду...”, стихирите на “Всякое дихание” и стиховните стихири, а накрая се пее “Славата” на благочестивата и учена химнописка - монахиня Касияна. Както свидетелства древният летописец, Касияна е била най-достойната претендентка за съпруга на императора, но по Божие допущение, неоценена от владетеля на империята, станала невеста на Христос - Владетеля на вселената.
Сутринта на Велика сряда се извършва последната за годината св. Преждеосвещена литургия, а вечерта се отслужва само Малко повечерие.
На 16 април Църквата почита и светите солунски девици Агапия, Ирина и Хиона. Те били три благочестиви сестри и пострадали мъченически по времето на император Диоклециан около 304 г.
Рубриката "Църковен календар" се осъществява от екип на Радио България със съдействието на Александра Карамихалева, главен редактор на "Църковен вестник".
Пастир на душата, свещеник на всички с открити сърца, съвременен пророк – някои от определенията, с които папа Франциск остава в душите на хората без значение от принадлежност, изповедание, вяра. През 2019 г. той посети България, избирайки визитата му..
На 22 април Христовата Църква отбелязва Светли вторник. Светли вторник, като част от Великденската седмица, води основанието си от Възкресение Христово. В първите векове на християнството вярващите особено тържествено празнували цялата седмица..
На 21 април тази година Църквата отбелязва Светли понеделник – първият ден от Светлата седмица , в памет на светлото Възкресение Христово . Светли понеделник е посветен на светите апостоли. Според Евангелието, след като възкръсва,..
В днешната неделя след Пасха, 4 май, Църквата чества светите жени мироносици , които присъствали при разпятието и погребението на Спасителя. Рано на..
На 5 май възпоменаваме света великомъченица Ирина , славянка по произход. Тя живяла през втората половина на I век и била дъщеря на Лициний, владетел..
Българска поклонническа делегация ще посети Света гора за празника на манастира "Св. Вмч. Георги Зограф". По време на визитата си в Атон, която ще..