Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български учители в чужбина обсъждат съвременни методи за работа с деца билингви

Радио България на БНР е медиен партньор на инициативата

Снимка: БНУ "Родна стряха" - Кипър

Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група до втори клас. Мотивация и работа с родители“. Организатор е училище „Родна стряха“ в Кипър, член на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ).

Сред въпросите, които ще бъдат разгледани на форума, са съхранението и развитието на майчиния език у подрастващите с български корени, проблемите и решенията при проговаряне на децата, правилният избор на детска книга, като път към по-непринуденото усвояване на езика, изграждане на система от мотивация за изучаване на български език. 

Работа в клас в неделното училище в Кипър

Предвидени са и практически занимания с деца и родители по четене, рисуване, писане на текстове и др. Ще бъде представена и книга с текстове за драматизация, които са от голяма помощ при обучението по български език в предучилищните групи, чийто автор е основателката на училище „Родна стряха“ Калинка Панчева. Пред колегите си преподаватели тя ще засегне и практическите насоки за използване на авторови и чужди текстове в обучението на най-малките. 

Ученици от училище Родна стряха

Семинарът е част от обучителните прояви, насочени към български учители зад граница, които АБУЧ подкрепя и организира с помощта на образователни институции у нас. В лекционната част на форума в Кипър ще се включат проф. д.п.н. Румяна Танкова от Педагогическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, доц. д-р Мирена Пацева от Катедрата по български език като чужд на Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Адриана Любенова от Философско-историческия факултет Пловдивския университет и други.


Тези обучения помагат на педагозите да обменят опит и да изградят методически умения, които да направят учебното съдържание на български език по-атрактивно и по-достъпно за децата, растящи в многоезична среда, сподели пред Радио България Калинка Панчева.

Форумът в Кипър се подкрепя от Министерството на образованието и науката на България, Асоциацията на българските училища в чужбина, а Радио България на БНР е медиен партньор. 

Снимки: БНУ "Родна стряха" - Кипър, Колаж, АБУЧ

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Скопие готви нова съдебна разправа над Люпчо Георгиевски

"На 15 май бях привикан на разпит по второ дело. Издадохме фототипно книгата "Македонска кървава сватба" на Войдан Чернодрински. Още не е формулирано, но обвинението е за разпространяване на расизъм". Това каза пред БНТ македонският българин от..

публикувано на 18.06.25 в 10:29
Люпчо Георгиевски

Потомци на бежанци от Македония, сезираха ЕС за казуса с Люпчо Георгиевски

Сдружението "Потомци на бежанци и преселници от територията на Северна Македония" изпрати изложение по казуса с Люпчо Георгиевски председател на заличеното сдружение Културен клуб "Иван Михайлов" в Битоля. Граждани протестираха пред посолството..

публикувано на 17.06.25 в 12:26

В Будапеща дават филма "Крилете на песента" за Ваня Монева и нейния хор

Българският културен институт в Будапеща кани чрез публикация във Фейсбук на 17 юни от 19:00 ч. сънародниците ни на прожекция на новия музикално-документален филм "Крилете на песента". Той представя историята на един уникален български женски хор..

публикувано на 17.06.25 в 07:25