Анелия Христова - сертифициран винен експерт и екскурзовод, член на Българската асоциация на винените професионалисти, заяви пред БТА необходимостта да се представят и показват повече местните български сортове. В тази връзка важна част от рекламата на българските вина е организирането на събития, свързани с дегустация на вино, съчетани с разнообразни гледки и преживявания.
У нас, освен добри вина от български сортове, се правят и много хубави вина от световни такива, като Каберне Совиньон и Мерло. Но Анелия Христова държи на акцента и фокусавърху традиционните, местни български сортове, а най-добрата симбиоза е местната храна с местното вино, създадено от местен сорт, който най-добре вирее на тази територия.
Христова е съставила и карта за винен туризъм, която всяка година обогатява с местни изби в Североизточна България. Отворени за външни посетители, с обособени подходящи за целта дегустационни зали и специалисти, те могат по достъпен и интересен начин да представят историята на своето вино. Така постепенно България ще извърви пътя на Франция, Италия и Испания отпреди десетки години, категорична е виненият експерт. Стъпка в тази посока са празниците, посветени на местни сортове вина, като Димят, Мискет, Памид, Гъмза. Чудесен пример е и Денят на Мавруда, който Българската асоциация на винените професионалисти ще организира през октомври в Русе. Анелия Христова посочва и предстоящия в началото на май двудневен фестивал "Винофрения", който ще събере в Русе вина от 23 български изби, в съчетание с местна кухня, културна атмосфера и музика на живо.
Вижте също:
Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...
Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
Дигиталното номадство се превръща във феномен на път да преобърне представите ни за работа и начин на живот. В това отношение страната ни предлага..