Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започват честванията на 1160-ата годишнина от покръстването на българския народ

Покръстването на Борис I (худ. Николай Павлович)
Снимка: bulgarianhistory.org

През настоящата 2025 година се изпълват 1160 години от покръстването на българския ни народ в православната вяра и 1170 години от създаването на българската азбука и славянска книжовност. По този повод Варненска и Великопреславска митрополия организира в периода 1-3 май тържествени чествания, които ще се проведат във Варна, Плиска и Шумен. Ще бъде отслужена Съборна света литургия в катедралния храм "Успение Богородично" в морската ни столица и молебен в двора Голямата базилика край Плиска, където ще се състои и тържествен празничен концерт.

В рамките на празненствата ще се състои научна сесия, посветена на бележитите годишнини в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".

Негово Светейшество Българският патриарх Даниил, заедно с митрополити от Светия синод, епископи и свещенство на БПЦ и официални лица ще вземат участие в тържествата. Символично е, че те започват в навечерието на 2 май – датата, на която Православната ни църква почита паметта на княз Борис – българският владетел, който прозира необходимостта от приемане на християнството и пръв се покръства, вземайки името Михаил.

"Делото на св. цар Борис-Михаил и приемането на православната вяра от българския народ са ключови за бъдещето на държавата през вековете и съхраняването на народността през време на петстотингодишното робство" – припомни патриарх Даниил преди време, когато на среща с вицепрезидента Илияна Йотова беше обсъдено съвместното честване на годишнината между Българската православна църква и държавните институции.

Патриарх Даниил ще бъде посрещнат във Варна в следобедните часове на 1 май. Това е първото му посещение във Варненска и Великопреславска епархия след избора и интронизацията му на Патриаршеската катедра.

Очаква се на честванията в Плиска да присъства и премиерът Росен Желязков.

Тържествата по повод 1160 години от покръстването на българския народ се предвижда да продължат до края на 2025 г.

Информация: Александра Карамихалева

Снимки: bulgarianhistory.org, bg-patriarshia.bg, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 28 април 2025 г.

На 28 април православната църква възпоменава апостолите Иасон и Сосипатър и мъчениците от Корфу . Свети апостол Иасон произлиза от Тарс (Мала Азия) и е първият християнин в града. Апостол Сосипатър бил от Ахая. И двамата били..

публикувано на 28.04.25 в 06:00

Църковен календар - Томина неделя

На 27 април Църквата ни отбелязва Томина неделя, наречена още Антипасха. На осмия ден след Великден, в края на Светлата седмица, следва специален празник, наречен Антипасха , което означава "вместо Великден" или "противоположно на..

публикувано на 27.04.25 в 06:00

Църковен календар - Светла събота

На 26 април тази година отбелязваме Светла събота, с която завършва първата седмица след Великден , обобщаваща поредица от значими събития, настъпили през това време.  В Светла събота, както всеки друг ден, вярващите са приканени да се радват..

публикувано на 26.04.25 в 06:00