От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ("Между Созопол и Таласакра: Непознатата археология на Созополския залив и неговия западен хинтерланд") проф. д-р Иван Христов отвежда читателите из обширна зона от 300 декара в западния край на Созополския залив, където учените попаднаха на нови разкрития, свързани със следи от човешка дейност.
В книгата впечатляващата мозайка от останки на морското дъно оживява чрез интердисциплинарен подход, който преплита подводна археология, историческа география и геофизика. Изданието е резултат от дългогодишните археологически проучвания на екип на НИМ, осъществени в землището и в акваторията на град Черноморец край Созопол в периода 2014 – 2025 г. Пред читателите се разкрива пълната картина на залива и неговият хинтерланд (зоната зад древния полис или пристанище), запазените писмени извори, нови хипотези за тайнственото "второ Созополско пристанище" и пр.
Книгата се спира и на любопитни находки, като симетрично разположени структури, които представят пъзела на древната Аполония Понтика в нова светлина.
Вижте още :
Снимки: БГНЕС/НИМЕдинственият в България Музей на стъклото се намира в град Белослав, на брега на един от ръкавите на Варненското езеро. Именно на това място, през 1893 г., братя Мушалан поставят основите на българското стъкларство, създавайки първата стъкларска..
Пътешествията с парни локомотиви, които организира БДЖ по различни поводи и празници за любителите на старите влакове станаха традиция. Пуфтящият влак, който изпуска много пара и дим и неговата звучна свирка са вълнуващи както за децата, така и за..
Сакар, една от най-загадъчните и слабо познати планини у нас, бавно, но уверено се превръща в нова дестинация за устойчив туризъм. Районът, разположен между Източните Родопи и Странджа , години наред оставаше настрана от туристическите потоци. Но..