Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова книга разкрива хилядолетни загадки на Созополския залив

Снимка: БГНЕС/НИМ

От печат излезе книга, която изследва неизвестни досега археологически обекти на Созополския залив. В своя нов труд "Between Sozopol and Talasakra: Unknown archaeology of the Sozopol Bay and its western hinterland" ("Между Созопол и Таласакра: Непознатата археология на Созополския залив и неговия западен хинтерланд") проф. д-р Иван Христов отвежда читателите из обширна зона от 300 декара в западния край на Созополския залив, където учените попаднаха на нови разкрития, свързани със следи от човешка дейност.

В книгата впечатляващата мозайка от останки на морското дъно оживява чрез интердисциплинарен подход, който преплита подводна археология, историческа география и геофизика. Изданието е резултат от дългогодишните археологически проучвания на екип на НИМ, осъществени в землището и в акваторията на град Черноморец край Созопол в периода 2014 – 2025 г. Пред читателите се разкрива пълната картина на залива и неговият хинтерланд (зоната зад древния полис или пристанище), запазените писмени извори, нови хипотези за тайнственото "второ Созополско пристанище" и пр.

Книгата се спира и на любопитни находки, като симетрично разположени структури, които представят пъзела на древната Аполония Понтика в нова светлина.

Вижте още : 

Снимки: БГНЕС/НИМ

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вино и любов в Долината на Струма

Свети Валентин е най-дългоочакваният празник от влюбените, а ние, българите, имаме едно особено предимство – можем да го съчетаем с Трифон Зарезан, празникът на виното. И където има вино, там има и любов. Тази прекрасна симбиоза се усеща особено силно в..

публикувано на 14.02.25 в 06:30

"Родопската гъсеница" – влакът, който пресича времето и планината

"Родопската гъсеница" – така наричат влака, който пълзи по склоновете на Родопите по маршрута Димитровград – Хасково – Кърджали – село Подкова. И не, това не е легендарната Теснолинейка , която се движи в друга част на планината, а съвсем..

публикувано на 24.01.25 в 10:20
Снимка: Регионален исторически музей - Русе

Скални църкви и най-големият сладководен аквариум – Русенският музей привлича все повече посетители

Все по-голям е интересът към експозициите и събитията на Регионалния исторически музей в Русе. За отминалите 12 месеца през музейните пространства са преминали 95 966 човека, което е с 5 209 души повече в сравнение с 2023 г. – съобщава на официалната..

публикувано на 19.01.25 в 09:15