Лято, високи температури, отпускарско настроение. Но за съжаление с лятото идват не само позитивни емоции, а реални и много сериозни проблеми. Така например през миналата 2024 г. над 400 населени места в цяла България, сред които няколко окръжни града, останаха "на сухо" или на изключително рестриктивен режим на водата. Причините са немалко, но основната е една, коментира пред Радио България в края на миналата седмица климатологът и преподавател в Софийския университет проф. Георги Рачев – вода у нас има, но държавата не може или не иска да я управлява правилно.
Във втората част на разработката ни по темата потърсихме държавата, за да отговори на критиките.
Пред Радио България заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов представи тревожни данни – големите структуроопределящи язовири са най-слабо запълнени от две десетилетия насам, малко по-слабо и от миналата 2024 г. Но дебело подчерта – не това е причината за безводието.
По думите на заместник-министъра проблемът с безводието е многопластов, но в никакъв случай не се дължи на язовирите, а на остарялата водопроводна система, по която има огромни загуби.
"За изминалата над година нито един от язовирите, които се използват за питейно-битово водоснабдяване, не е бил причина за безводието. Не е имало липса на воден ресурс, което да доведе до безводие. Изключително комплексни са причините, зависи от много фактори. Ако трябва да ги подредим по значение, по тежест и по това, кой е най-сериозният като причина, ще ви цитирам едни данни: загубите, официално обявени от ВиК дружествата в Шумен, Перник, Сливен и Монтана, достигат до 83%. Разбира се, това е основната причина. Тя е извън правомощията на МОСВ, но задължение на МОСВ е да координира предназначението на водите за питейни нужди, за напояване и за енергийни нужди."
Костадинов даде пример и с ВиК Плевен, където МОСВ са отпуснали дори повече вода, отколкото дружеството е поискало, което категорично показва, че причините са технически, т.е. аварии, а не липса на вода. И посочи – огромни загуби на вода има не само по ВиК мрежата.
"Тази година, бидейки още по-суха от предходната, не е много по-различна от нея. Големите водни загуби могат да бъдат причинени във всеки един момент заради компрометираната, остаряла – морално и физически, ВиК мрежа. Има и друг пример, който не касае питейно-битовото водоснабдяване. По отношение на водите за напояване имаме данни, които показват на места над 90% водни загуби."
Заместник-министър Костадинов обеща: що се касае до работата на неговото ведомство, то няма да бъде позволено дежавю на миналата суха година.
"Около 1,1 млрд. куб. метра е общият обем на питейните язовири. Тоест да, регистрираме по-суха година, в същото време имаме 72% запълняемост. И ние в момента сме напълно уверени, че по начина, по който работим, това няма да бъде причината за водна криза", успокои зам.-шефът на МОСВ. Допълни още, че няма изгледи за проблеми с водоснабдяването по Южното Черноморие в разгара на летния сезон с оглед на това, че яз. "Ясна поляна", който захранва основно региона, е на нелоши нива.
От МОСВ са категорични – пълни спекулации са твърденията, че се лишава населението от вода за сметка на частни ВЕЦ-ове и други бизнеси.
"Според Закона за водите има йерархия в управлението на водите – на първо място те отиват за битово-питейни нужди, на второ – за напоителни, на трето – за енергийни, а след това за други. Ние се държим изключително рестриктивно в условията на органичен воден ресурс. И мога да цитирам ВЕЦ-ове, които месеци наред не получават вода, защото изпълняваме първите два приоритета. Друг е въпросът за съоръженията, които са изградени на каналите на Напоителни системи или други системи. Там едва когато удовлетворим нуждите от напояване, през тези ВЕЦ-ове протича вода. Това са нашите приоритети и по-скоро е спекулация, че лишаваме населението или земеделците от вода, като пускаме за енергийни или частни нужди", отсече Костадинов.
От известно време държавата полага и допълнителни усилия, за да реши поне отчасти проблема. От 3 месеца насам по разпореждане на премиера Росен Желязков ежемесечно се провеждат координационни срещи между МОСВ, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, земеделското, както и енергийното ведомства, за да се прецизират оптимално водните количества, които държавата разпределя във всяко едно направление – питейни нужди, напояване и енергетика.
Снимки: БТА, БГНЕС, Иван Гергов
Бургас като достъпна и атрактивна дестинация за туристи от Турция – това е следващата стъпка за привличане на гости от южната ни съседка в морския град и региона, съобщиха от общинската администрация. България е единствената чуждестранна дестинация,..
Народни носии и обичаи от цялата страна ще представят в курортното село Рибарица - местност Костина, в община Тетевен. Събитието се провежда на 19 и 20 юли в рамките на Празника на народния обичай и автентичната носия, организиран за 17-и..
За 11-и пореден път днес в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на легендарния български войвода Хаджи Димитър и неговата чета с османските войски през 1868 г. Това съобщи пред БНР "Стара Загора" Николай..
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда "Син флаг", удостоверяваща чистите морски води и..
На 18 юли с различни прояви на почит към единствения всепризнат българин в цялата страна се честват 188 години от рождението на Васил Левски...
В "България днес" на 18 юли слушайте: 07:21- 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски 10:45- Паметта за Левски по света..