Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският проф. Ян Страдомски за България: Това е второто ми отечество.

Снимка: БТА

Колкото повече време човек прекарва в България, толкова повече става българист, българофил, до известна степен българин, посочва в интервю, предоставено от кабинета на вицепрезидента проф. Ян Страдомски. Това е второто ми отечество, изтъква проф. Страдомски, който е ръководител на Катедрата по българистика в Института по славянски филологии на Ягелонския университет. Там, както и в други полски висши учебни заведения, българистиката има дълги традиции, където проф. Александер Наумов е успял да направи една школа от негови възпитаници и последователи. Да си ученик на толкова изтъкнат и известен учен като проф. Александер Наумов е голям престиж и отговорност, подчертава проф. Страдомски и добавя, че именно благодарение на проф. Наумов се е насочил към българския език и прекарва една година в Софийския университет.
БТА припомня, че проф. Александер Наумов е поляк, изтъкнат славист, с голям принос за изследването на старата българска литература и култура. Преди два дни на официална церемония в Ягелонския университет в Краков вицепрезидентът Илияна Йотова го удостои от името на президента Румен Радев с орден "Св.св. Кирил и Методий" втора степен.

Редактор: Дарина Григорова
Снимки: БТА

По публикацията работи: Десислава Семковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българо-украински културно-образователен център „Медиа“ / Фейсбук

Ученици от Украйна, Албания и Сърбия учиха интензивно български език в Благоевград

Ученици, учители и студенти от български образователни институции в чужбина участваха в Летния семинар по български език и култура към Филологическия факултет на Югозападния университет “Неофит Рилски”, съобщи БТА. Общо 66 участници получиха..

публикувано на 17.07.25 в 12:38

Българските училища и фолклорни състави зад граница се събират във Велико Търново

През 2005 година Агенцията за българите в чужбина инициира първата среща на българските училища зад граница – събитие, повторено година по-късно, а през 2007-а се прави и следващата стъпка – учредяването на Асоциация на българските училища в чужбина..

публикувано на 17.07.25 в 07:30
Млади българи от Призрен, Косово

Нашенците в Косово все още пазят своята българска идентичност

Българската общност в Косово е малко позната на обществеността в страната ни днес. Светлина върху историческите процеси, повлияли върху тази българска диаспора дава последното допълнено издание на книгата "Българските общности в Албания и Косово...

публикувано на 15.07.25 в 12:05