Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полският проф. Ян Страдомски за България: Това е второто ми отечество.

Снимка: БТА

Колкото повече време човек прекарва в България, толкова повече става българист, българофил, до известна степен българин, посочва в интервю, предоставено от кабинета на вицепрезидента проф. Ян Страдомски. Това е второто ми отечество, изтъква проф. Страдомски, който е ръководител на Катедрата по българистика в Института по славянски филологии на Ягелонския университет. Там, както и в други полски висши учебни заведения, българистиката има дълги традиции, където проф. Александер Наумов е успял да направи една школа от негови възпитаници и последователи. Да си ученик на толкова изтъкнат и известен учен като проф. Александер Наумов е голям престиж и отговорност, подчертава проф. Страдомски и добавя, че именно благодарение на проф. Наумов се е насочил към българския език и прекарва една година в Софийския университет.
БТА припомня, че проф. Александер Наумов е поляк, изтъкнат славист, с голям принос за изследването на старата българска литература и култура. Преди два дни на официална церемония в Ягелонския университет в Краков вицепрезидентът Илияна Йотова го удостои от името на президента Румен Радев с орден "Св.св. Кирил и Методий" втора степен.

Редактор: Дарина Григорова
Снимки: БТА

По публикацията работи: Десислава Семковска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ясни са отличените в международния песенен конкурс "Любка Рондова"

Голямата награда в 15-ото издание на международния конкурс за пеене "Любка Рондова", организиран от Изпълнителната агенция за българите в чужбина е присъдена на хор "Родолюбец" от Теоретичен лицей "Христо Ботев" в село Валя Пержей, Молдова...

публикувано на 15.07.25 в 07:31
Снимка: Българско училище Рим и Флоренция

Българските училища зад граница - изследователи на историята и културата ни

"Тези училища пишат или възстановяват историята на България. Изключително ценни продукти се родиха през последните години. Това е една база, която вече може да бъде използвана от изследователите в България и в чужбина", споделя д-р Мая Падешка – член..

публикувано на 15.07.25 в 07:15

Сънародници питат защо са ограничени медицинските специалности за кандидати от диаспората

Културно-информационния център "Босилеград", Сдружение "ГЛАС" - Босилеград и Сдружение  "Културна алтернатива Цариброд" изпратиха чрез българското посолство в Белград писмо до министерствата на образованието и на външните работи, Изпълнителната..

публикувано на 11.07.25 в 11:51