Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолозите се надяват на допълнително финансиране за проучванията в Сушина

„Археологическо лято ‘2014 беше много ползотворно за нас. Надскочихме очакванията си за обекта, на който работим и се надяваме на допълнително финансиране, за да продължим проучванията си още няколко дни”, каза в края на разкопките край шуменското село Сушина доц. д-р Стефан Чохаджиев от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”. Вече пета година доц. Чохаджиев и екипът му проучват селище от каменно-медната епоха, което е единственият у нас обект от това време, укрепен с крепостна стена. Тя е дълга около 60 метра, като съоръжението е грандиозно дори за съвременните ни представи. През тази година археолозите слязоха на дълбочина от 4 метра. Това е нивото, на което преди няколко хилядолетия е функционирало древното селище.
„Оказа се, че в селището, което е на дълбочина около 4 метра, по все още неясни за нас причини, са издигнали това респектиращо каменно съоръжение. Тази крепостна стена в основата си е с ширина около 5 метра, профилът й е с форма на трапец и е със запазена височина около 5 метра - доста респектиращи размери за българската археология“, обясни доц. Чохаджиев.
При разкопките през тази година беше открита главната порта на съоръжението, която е с ширина 1,70 метра, както и допълнителната, която е била изградена след силно земетресение. Вече са проучени и няколко от бастионите, изградени след възстановяването на крепостната стена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трилър със световна премиера

Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар  ще направи световната си премиера в САЩ.  Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта.  “Atlanta Micro Short Film Festival”  ще се..

публикувано на 17.04.25 в 08:55

Нина Николина идва в Шумен

Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден.  Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..

публикувано на 15.04.25 в 15:42

Клоуните на Пламен

Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави.  Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..

публикувано на 15.04.25 в 10:13

Бележити жени гостуват в Шумен

Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“.  Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..

публикувано на 15.04.25 в 08:27

Ладуване в Разград

Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..

публикувано на 13.04.25 в 13:49

Друмевите театрални празници идат

18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..

публикувано на 11.04.25 в 12:54

Песента на гората в картини

Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..

публикувано на 11.04.25 в 08:33