Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В доклада има добри думи за Стратегията за съдебната реформа, а критиките са за работата на ВСС

| обновено на 28.01.15 в 18:09
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Политическата несигурност и другите предизвикателства през изминалата година направиха трудна задачата за реформи в България, това се посочва в официално съобщение на първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс, след представянето в Брюксел на доклада по Механизма за сътрудничество и проверка. Тимерманс посочва като положително развитие това, че в голям брой области проблемите са били признати и са определени решения.

Това, което е ясно досега, е, че напредъкът в областите "съдебна реформа" и "борба с организираната престъпност" е бавен. Има нужда от още стъпки. Едно от обясненията за това забавяне е, че през миналата година в България имаше политическа нестабилност.

Добри думи в доклада има за сегашните правителство и парламент, които са приели Стратегия за съдебната реформа, както и за реформата на прокурорските служби, започната от главния прокурор. Необходимо е обаче тези реформи да продължат. Комисията оценява положително и това, че в някои от ключовите институции продължиха да се извършват ключови промени.

Критикува се работата на ВСС, като в доклада пише, че няма решимост при решаване на проблема със случайното разпределение на делата, както и при почтените назначения на важни съдебни длъжности. Освен това, малко са примерите за стигнали до края дела, свързани с корупция или организирана престъпност по високите етажи. В черновата на доклада бяха посочени и случаите с изчезналото тефтерче на Филип Златанов и се недоумяваше за точната функция на БОРКОР.

Сега Комисията иска България да продължи работата по препоръките за реформи на съдебната система и борбата с организираната престъпност, а следващият доклад ще бъде подготвен вероятно след година. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Меглена Кунева определи като най-критични в доклада констатациите за ВСС

Правителството анализира доклада на Европейската комисия, ще набележи мерки и действия и ще ги представи на коалиционните партньори за одобрение. В коментар по констатациите в документа вицепремиерът Меглена Кунева обясни, че без решителни и..

обновено на 28.01.15 в 18:39

БСП смята, че докладът на ЕК е очаквано критичен, според ГЕРБ с него се гласува доверие на кабинета

С доклада на Европейската комисия (ЕК) се гласува доверие на правителството, коментираха управляващите от ГЕРБ. От своя страна, други партии в парламента определиха като смекчени критиките в документа. Има очаквания, че новоприетата съдебна стратегия..

обновено на 28.01.15 в 15:31

Стойчо Стойчев: ЕК трябва да промени механизма за наблюдение на страната ни

Според политолога Стойчо Стойчев механизмът за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешните работи е несъстоятелен. За периода, в който този механизъм действа, корупцията не само че не намалява, напротив, тя се увеличава...

публикувано на 28.01.15 в 15:24

Мониторинговият доклад за България показва, че напредъкът е бавен

Мониторинговият доклад на Европейската комисия за борбата с корупцията и организираната престъпност в България вече е достъпен в интернет. Той показва, че предвид политическата несигурност в страната през изминалата година напредъкът е бавен и са..

обновено на 28.01.15 в 13:49