Музиката наистина струва пари! Достатъчно е само да сравним цената на един средна ръка концертен инструмент с тази на най-висококласния марков компютър или да проверим нивата на университетските такси за музикалните специалности.
Дотук като че ли поборниците за авторски права можеха да бъдат разбрани. И вероятно щеше да е така, ако не се бяха проявили точно като голяма част от съвременните ни „капиталисти” - най-обичаме пазара, но по ни харесва да се наредим на „държавната” софра и да си гарантираме тройно повече пари, като ги приберем от тези, които така или иначе си плащат. А за да сме по-сигурни - спираме „кранчето”. Някак пропуснаха, че става дума за медия, а нейното основно предназначение е да свързва и предава - послания, емоции, ценности и модели. Пропуснаха и това, че индустриално произведената музика има основното свойство бързо да „умира”. Дори и да има качеството, да предизвиква „мозъчен сърбеж”, както бяха установили невропсихолозите наскоро.
Когато медията се разглежда само като пазар, се стига до положението, в което са телевизиите у нас. Много реклами, малко съдържание и още по-малко визия. Затова и собствениците им побързаха да влязат и в радиоефира, защото истинската хубава визия наистина е скъпа, а те спокойно могат и без нея. Всъщност положението е такова не само у нас. Един британски лектор преди време сподели, че едно от най-важните условия, които Рупърт Мърдок е поставил, за да направи сериозни инвестиции на телевизионния пазар в Обединеното кралство, е да бъде намален броят на журналистите в BBC. И го е постигнал.
Но да си дойдем на думата за радиото. Истинският филтър за това доколко една музика има качество да бъде споделена чрез обществения ефир, са точно музикалните редактори - основно хора с академично музикално образование, а това означава владеенето на поне два инструмента и свободно боравене с много на брой музикални езици. Точно заради това тяхното усещане е най-вероятно да е правилно. И точно благодарение на взаимното доверие между музиканти и музикални редактори, през последните два месеца получихме възможността да работим с музика на живи и талантливи автори и изпълнители.
Музикалните капиталисти позаобиколиха и таланта - този да изразяваш емоция чрез музика и да увличаш другите в нея. А за да се случи тази магия, все пак музикант и публика трябва да говорят на един език, или поне подобен. И точно слушането на много и различна музика ни дава възможността да усетим и приемем за наше това, което чуваме. Със сигурност някой е пуснал The Beatles на Кирил Маричков, Uriah Heep на Митко Щерев и Toto на Румен Бояджиев и Константин Цеков. И този някой най-вероятно първо ги е чул по радиото и след това си е купил плоча или е записвал директно на магнетофон.
Затова си казваме простичко - Слушайте Радио!!!! Там някъде дебне новата ви любима музика!! Това последното не съм го измислил аз, а тези, които инвестираха мнооооооооооого пари, за да разгадаят музикалния геном и за да използват това знание.
Хиляди българи загубиха парите си, след като на връх Никулден изгърмя схемата BETL. По всичко личи, че това е била поредната пирамида, но как можем да разпознаваме измамните предложения за печалби чрез онлайн инвестиции? Кои теми от декемврийската сесия на Общинския съвет в Шумен предизвикаха най-силни дискусии по време на правната комисия? За..
Още от сутринта ще ви накараме да се чувствате приятно с много музика и полезна информация. Бъдете с екипа на предаването ,,Оттука започва денят“. Водещ ще е Жулиета Герова, звукорежисьор и музикален редактор – Данаил Денчев. Стартираме след новините в 6 часа и продължаваме до 10 с новини от целия Североизток. Може да ни слушате и онлайн от..
Бъдете в неделя със сутрешния екип на Радио Шумен - Славчо Славчев и Цветелина Георгиева. Предаването "Оттука започва денят" е след новините в 7.00 часа и ще бъдем заедно до 10.00 часа. В първия час са увлекателните "Приказки за вярата" с отец Николай. Ще чуете и най-точната агропрогноза за цялата предстояща седмица. След 8 часа ще вдигнем..
В първите часове на 12-тия ден от 12-тия месец на 2024 година екипът на Радио Шумен – Розалина Чернева и Диана Лазарова ви кани да бъдем заедно между 6,00 и 10,00. Сред акцентите са рубриките „Новините на детски език“ и „Евранет+“, както и поканата на Фондация „Шанс за бездомните животни“ в Търговище да си купите календар, в който моделите са..
Какво ще чуете в предаването " Днес": Къде се губи водата на Шумен? Кои са краткосрочните мерки? Според кмета Христо Христов, по 43 000 кубика се ползват на ден от Шумен и по изчисленията му 1 млн. кубика се губят. Той ще настоява еко министерството да редуцира водата за екологично оросяване на река Камчия. По схемата BETL са измамени..
Започнете деня с Радио Шумен, музикалния избор на Данаил Денчев и тематичния подбор на Цветелина Георгиева. Ще си говорим много за Коледа и празници, и достатъчно за работа и цени. Още коледни базари се откриват в Североизтока, къде и кога? Радио Шумен също ви кани на благотворителна изложба базар. Ще чуете тези, които вече уважиха поканата. На..
За какво никога не е късно? Това е една от темите за разговор в предаването ,,Денят на совите“ на 10 декември. В късната рубрика ще говорим за богатствата на Шуменското плато. Гост ще ни е Цветослав Георгиев, който е бил председател на шуменския клуб по пещерно дело. Ще чуем неразказвани истории за подземните чудеса на платото. Бъдете от 21..