Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лайош Кошут за българите, унгарците и света

Снимка: bulgarianhistory.org

Избухването на унгарската революция повлича след себе си и много малки народи да се преборят за самостоятелността си и да се заявят на световната политическа карта. На 14 април се навършиха 170 години от обявяването на независимостта на Унгария от Австрия.

По този повод потърсихме един от най-добрите български изследователи на събитията в средата на XIX в. Доц. Пенка Пейковска е преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ в катедрата „Класически и нови филологии“ в специалността „Унгарска филология“ и научен сътрудник в Института за исторически изследвания.

Унгарците освен, че донасят със себе си градската музикална култура, заедно с тях идва и модата от Централна Европа. Емигрантите са известни и със стопанските си начинания. Така още през 1850 г. унгарският революционер Лайош Кошут, който живее с няколко свои сънародници в изгнание в Шумен, не е достатъчно пленен от тукашните ракии и вина и неговата диаспора започва производството на пиво за лични нужди. За целта унгарците използват голям казан и ярмомелка за малц. Счита се, че това е първата бира, произведена по нашите земи изобщо.

След заминаването на Кошут и унгарците, котелът остава. Те обаче запалват за „бирената идея“ няколко местни жители. Един от тях – Илия Гагората, дори се опитва да продължи производството на пиво. Не му се получава – печалбите са малки, българите още не са узрели, тъй като са си привързани към традиционния вкус на гроздовите напитки. Последвал го Ради Железов Гьокчеренлията, който инсталирал казана в двора си, но продавал продукцията само в своето заведение. През 20-те години на XX в. археологът Геза Фехер премества емигрантския котел в археологическия музей в Будапеща и днес той е една от реликвите там.

Миглена Стефанова и доц. Пенка Пейковска разговарят за неизвестните сведения около унгарската емигрантска вълна у нас преди 170 години, както и за водача им Лойош Кошут. Чуйте двете части на интервюто.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награди за малки герои

Скаутите от клуб „Мадарски конник“ ще получат годишни награди за дейността, труда и усилията си през отминаващата година. Събитието се провежда за пръв път, а целта е децата да получат потупване по рамото за добре свършената работа. Дейностите, в които са се включвали скаутите, са много, някои изключително трудоемки и сложни, но значими и полезни...

публикувано на 20.12.24 в 13:50

Защо вярвате на измамници?

Защо у нас продължаваме да вярваме на измамни схеми? От бедност, алчност или доверчивост, клоняща към глупост? За по-малко от месец трима души от Разград „инвестираха“ близо 100 000 лева в измамни схеми. Тук не става дума за хвърляне на торбички с пари през балкона, нито за пирамидата „Бетъл“, а за друг вид измамно инвестиране с цел висока..

публикувано на 19.12.24 в 12:15

Концерт за Божидара

С благотворителен концерт община Шумен ще посрещне коледните празници. Събраните средства ще отидат в помощ на тригодишната Божидара от Шумен.  Момиченцето е родено с вродена аномалия и едното ѝ краче е по-късо от другото със 7.5 см.  В каузата се включват 20 творчески формации. Концертът ще е в петък от 18:30 часа в голямата зала на шуменския театър...

публикувано на 19.12.24 в 11:44

"Събуди Лозница" търси личност на годината

Сдружението с нестопанска цел „Събуди Лозница“ събира номинации за наградата „Личност на годината“.  „Инициативата се провежда за втора година, искаме гражданите да номинират и предлагат, за да разгласим добротата, професионализма, културния принос, съпричастността и всички други възможни положителни примери на отличилите се наши съграждани“ –..

публикувано на 19.12.24 в 10:01

Момичето, което вижда с душата си

Днес ви срещаме с едно малко славейче. Тя е от Смядово, на девет години е, казва се Ивайла Димитрова и е ученичка в четвърти клас на училище ,,Св. св. Кирил и Методий“ в града.  Ивайла се ражда незряща. Благодарение на семейството, учителите и приятелите си тя се чувства пълноценна. И дори през последните години печели призови места на певчески..

публикувано на 19.12.24 в 08:55

Развързваме ли кесията по празници?

Дали с основание, или без основание, традиционно по празници цените тръгват нагоре. В такива дни обаче хората не са склонни да се лишават от месо и други продукти, които в делника може и да не купят.  От това се възползват доставчиците, които преди празнични дни вдигат цените, което изненадва и търговците на дребно.  Доколко шуменецът е склонен да..

публикувано на 19.12.24 в 08:42

Природата в нашите ръце

Коледна изложба откриха днес младежи от клуба „Природата в нашите ръце“ в шуменската Професионална гимназия по облекло, хранене и химични технологии. В кръжока участват ученици със специални образователни потребности, които учат в училището. Сред тях са Виктория и Стивън. От подръчни материали правим елхички, човечета, коледни украси,..

публикувано на 18.12.24 в 13:45