Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сестрите бенедиктинки лекуват души и тела

Снимка: Радио Шумен

Храмовият си празник ,,Света Схоластика‘‘ отбелязва днес манастир ,,Свети Бенедикт‘‘. Той е основан през 1914 г., намира се в село Царев брод и е единственият действащ католически манастир в Североизточна България.

Пет са сестрите, които сега обитават католическия манастир в близкото село до Шумен. Те разказаха, че заради пандемията хората, които прекрачват прага на обителта, намаляват, но не стихва интересът към лечебния мехлем, който те от години приготвят. Сестра Мария-Агнес каза, че доставките са ставали с куриер. 

Вече  20 години сестрите от манастира организират летни лагери за възпитаниците на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в селото. С едно единствено прекъсване през миналото лято. И причината отново е коронавирусът. Заразата обаче не е попречила на връзката на сестрите с децата и те отделят време и внимание на няколко деца, които идват всяка неделя в манастира със своите родители за литургия.

Сестрите разказаха, че когато се разхождат по улиците на Царев брод, малките често ги спират с въпроса кога отново ще бъдат заедно. И това наистина ще се случи, стига ситуацията да позволява.

Сестрите бенедиктинки продължават с благотворителната си работа.  Освен да приготвят пакети с храна и да подкрепят бедните и самотни жители на селото, за тях е важно и да говорят с хората, да ги изслушват, а те да знаят, че има към кого да се обърнат в нужда.

По думите на сестрите, стресът и притеснението са основна причина за болестите в днешно време. 

След близо една година от началото на пандемията, хората се страхуват повече за парите си и смятат, че вярата винаги ще я има.

Чуйте репортаж на Яна Койчева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мустафа Чаушев: Шумен, това съм аз

Мустафа Чаушев и дъщеря му Ажда гостуваха днес във Второ основно училище „Д-р Петър Берон“ в Шумен. Целият втори етаж на школото е пълен с портретите на шуменци, гордост за града, а сред личностите е и Мустафа Чаушев. Певецът, роден в Шумен, за първи път видя изображението си и се трогна от сърце. Децата от певческата група "Малки..

публикувано на 22.04.25 в 16:22

Чехия и еврото

Наскоро чешкото правителство отказа да определи дата за въвеждане на еврото, въпреки че приемането му е залегнато в договора за присъединяване към ЕС от вече над 20 години.  Противопоставянето в Чехия всъщност е между политиците и обществото от една страна и бизнеса от друга.  Чуйте коментара на Петър Нейков по темата:

публикувано на 22.04.25 в 15:41

Студентка от Шуменския университет на върха

Общо 14 са номинациите за Наградата на Шумен за образование и наука за 2024 година. Индивидуалното отличие в категория „Студент в областта на природните, математическите и технически науки“ ще получи Цветелина Петрова. Тя е студент 4-и курс в ШУ "Епископ Константин Преславски", а по-рано е завършила средното си образование в ППМГ „Нанчо Попович“ в..

публикувано на 21.04.25 в 13:27

Рецепта за живот без цигари и алкохол

Как да живеем, без да вредим сами на здравето си, е въпрос, на който не само възрастните търсят отговор, но и децата. И учениците от трети "а" клас в СУ "Христо Ботев" в Разград вече имат идея как да живеем без тютюнев дим и алкохол. Тази рецепта е част от проект, реализиран от възпитаниците на училището в рамките на втория етап на националния..

публикувано на 21.04.25 в 08:47

1300 стъпала мотивация

В продължение на почти 80 дни шуменецът Марио Владимиров изкачва всеки ден 1300 стъпала. Те водят до Мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Компания по време на кардио тренировките често му прави Калин Николаев, който го мотивира да започне предизвикателството. „Изкачването на стъпалата е добра тренировка, която помага на цялото..

публикувано на 19.04.25 в 11:33

Как се правят яйца за подарък

Казват им "плескани яйца" по етрополски, но те се рисуват с любов и търпение поне час. После сърце не ти дава да се бориш с тях, те са за съзерцание и подарък на скъп човек. Традицията за изписване на етрополските "плескани яйца" не крият, а показват из цялата страна уредници от Историческия музей в Етрополе. Правят работилници, организират изложби и..

публикувано на 19.04.25 в 10:45

Чети етикета на хляб и козунак

Ние сме това, с което се храним и затова трябва да сме много отговорни към всичко, което слагаме на трапезата си. На тази максима е привърженик и проф. Станка Дамянова, специалист по хранителни технологии и директор на Филиала на русенския университет в Разград. По време на великденските празници по традиция слагаме много тестени изделия на..

публикувано на 19.04.25 в 10:32