Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще ни върне ли сертификатът свободата?

Снимка: IStock

След поставяне на втората доза ваксина срещу Covid-19, всеки българин може да си издаде имунизационен сертификат. Ще ни върне ли документът свободата да пътуваме отново? Това провери Стоян Стоянов в рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб”.

През седмицата министърът на туризма в Гърция Хари Теохарис призова евролидерите да подкрепят идеята за свободното движение на хората, които са ваксинирани срещу COVID-19. Това може да стане чрез издаването на сертификати или имунизационни паспорти. В социалните мрежи предложението обаче среща яростна съпротива – основно от хора, които отказват да се имунизират. Те твърдят, че подобен регламент ще наруши правата им. Така наречените антиваксъри обаче забравят, че и към момента се изискват ваксинационни сертификати за влизане в конкретни държави.

„Правилата на Световната здравна организация са международни и са със задължителен характер”, обясни адвокатът по здравно право Мария Шаркова. „Нямам представа защо се реагира по такъв начин в социалните мрежи. Вероятно защото хората много често говорят за тези сертификати като за ограничения на неваксинираните хора, а не като една възможност за хората, които се ваксинират. Имаме определени ограничения в рамките на едно общество. Ето, давам ви пример с България. В момента са затворени ресторантите, част от децата учат онлайн, имаше ограничение при извършването на плановите операции. Представете си, че вие се ваксинирате. Има достатъчно данни, че за един относително дълъг период от време не можете да се заразявате и не можете да заразявате. Няма ли да приемете за излишно и непропорционално ограничение на вашите права тогава да не можете да посещавате училище, да не можете да пътувате от една страна до друга, да не можете да посещавате ресторант? Няма ли в тази ситуация правата на ваксинираните да бъдат нарушени?”, попита адвокат Шаркова.

Христо Колев е един от българите, които чакат пандемичните ограничения да паднат, за да се върне във Франция, където работи в сферата на туризма.

„Много хора смятат, че когато не са длъжни да направят нещо, то гарантирано не бива да бъде правено. Издаването на такъв документ би улеснило хората, на които им се налага да пътуват извън страната”, обясни той.

Може ли обаче идеята за ваксинационни паспорти да доведе до изключване на конкретни и уязвими социални групи в рамките на ЕС? Този въпрос е важен, затова адвокат Мария Шаркова го проучва подробно от месеци.

„Трябва да се осигури достатъчна възможност за обсъждане на тези мерки и яснота при изготвяне на съответното законодателство. Трябва при въвеждането им ние да сме сигурни в две неща. Първо, че ваксините ще са достъпни за всички, защото не можем да въвеждаме привилегии и ограничения ако ваксините не са достъпни за всички. Вторият много важен момент, на който трябва да се обърне внимание, е че тези решения се взимат, след като имаме достатъчно научни доказателства по отношение на имунитета, който се създава с ваксините, по отношение на продължителността на този имунитет”, допълни адвокат Шаркова. Този подход обаче изисква време. Възможно е отделни държави да изпреварят конкретно решение в общността и да сключат спогодби помежду си. Възможно е и да се допълнят международните здравни правила. Така ваксинационният сертификат ще важи за всички държави. Много е важно обаче при въвеждането на подобни мерки да се прецени как те ще бъдат преразглеждани през известен период от време, отбеляза адвокат Шаркова.

Чуйте целия репортаж на Стоян Стоянов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Параолимпиецът Ружди Ружди: Спортът ме спаси

Да тренираш на една поляна в Павел баня, да трупаш сила и маса във фитнес, който сам си направил в една от стаите на дома си в русенското село Глоджево и да спечелиш златото в тласкането на гюле на паралимпийските игри в Париж – това не е сценарий за филм, а историята на българския параолимпиец Ружди Ружди. След връщането му от Франция, многото..

публикувано на 05.10.24 в 13:50

Избори в ТикТок

Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“. „Социалните мрежи и техните..

публикувано на 04.10.24 в 13:53

Жената с моторчето

Ако сте шофьор или по-бдителен пешеходец в Шумен, няма начин да не сте засичали жената, която пърполи с ефектна червена триколка. Тя е Селиме Орханова, иначе заклет велосипедист. От  известно време обаче преминала на електрически скутери.  Червеният двуместен, който успешно управлява, е вторият й поред. Първият, едноместен, не бил достатъчен, за..

публикувано на 05.10.24 в 16:40

Млади атлети в надпревара

Традиционният лекоатлетически крос „Златна есен“ се проведе днес в Градската градина в Шумен.  Събитието беше открито в 9:30 часа, а след това бе даден и стартът на бягането. Децата бяха разделени на момчета и момичета и по възраст. При много голям интерес с представители от 11 училища в Шумен започна състезанието.  Лекоатлетическата надпревара е..

публикувано на 03.10.24 в 14:07

Образцов блок в Шумен

Ако днес имаше табелки „Образцов дом“, един 14-етажен блок в Шумен безапелационно щеше да печели такава всеки месец. Нищо, че го обитават близо 300 души, колкото живеят в две села. В блока на ул. „Цар Освободител“ 12 в Шумен срещу Кооперативния пазар цари ред, чистота, а пред него - красота и естетика. От месец в градинките сред цветята са..

публикувано на 02.10.24 в 09:59

Възрастни дами в ритъма на танца

Грандиозно изживяване, изпълнено със спорт, танци и много разнообразни и забавни работилници – така Зоя Димитрова от спортен клуб „Мадарски конник“ в Шумен описа участието на женския мажоретен състав във Фестивала по гимнастика за хора над 50 години .   В него участваха повече от 1400 участници от 19 държави, а събитието се проведе за първи път в..

публикувано на 01.10.24 в 14:01

Климатици сменят печки догодина

Проектът за замяна на печките на дърва и въглища с климатици в община Шумен се бави.  „Причината са процедурите по обществените поръчки, които са около 11. Предстои фирмата изпълнител на проекта за чист въздух да открие офис в Шумен и приемни в селата от общината за прием на заявления. Очаква се и да бъде избрана и организатор на мащабната..

публикувано на 01.10.24 в 13:11