Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансиране на Филхармонията

Снимка: БГНЕС

С постановление на Министерския съвет Разградската филхармония ще получи самостоятелно финансиране, съобщи министърът на културата Найден Тодоров в отговор на отвореното писмо на музикантите от оркестъра, изпратено му миналата седмица. 

Официално оркестърът и театралната трупа ще останат в обща административна структура, но Филхармонията ще има самостоятелен стандарт за финансиране. Такова решение е намерил министърът на културата Найден Тодоров на проблемите, които от лятото на миналата година застрашават съществуването на Разградската филхармония. 
В отворено писмо музикантите описаха ситуацията, поискаха помощ от страна на министерството и вече я получават.
"Това е един от най-старите оркестри в България, това е оркестър-памет на България и не можем да позволим той да загине. В Устройствения правилник на Разградския театър стои филхармонията "Димитър Ненов". Специално отворих да прочета концепцията на директорката. И там стои филхармонията "Димитър Ненов", тоест тя не може да предприема действия, които са срещу този оркестър", каза министърът.
Според министър Тодоров, при негативно развитие на събитията за оркестъра ще се помисли за смяна на ръководството на Театрално-музикалния център в Разград.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подкаст и театър в библиотеката

Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..

публикувано на 07.02.25 в 08:34

50 картини нежност

12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..

публикувано на 07.02.25 в 08:29

История в картини

Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало.  Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция.  Уредници и директори са..

публикувано на 06.02.25 в 13:36

Нови книги в библиотеката

Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен.  Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...

публикувано на 06.02.25 в 11:01

Последният романтик

Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...

публикувано на 06.02.25 в 08:40

Нарцисизмът в театъра

„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..

публикувано на 05.02.25 в 08:51

Червен в изложба

Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция.  Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..

публикувано на 03.02.25 в 11:10