Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Празник в Ново село

11
Снимка: НЧ Надежда-1908

Стотици деца, младежи, жени и мъже се събраха в русенското село Ново село навръх Цветница, за да усетят по-близо връзката си с предците.

"Това се случи по проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“, по който местното Народно читалище „Надежда-1908“ организира занимания, свързани с обработката на вълна", заяви Силвия Стойчева, ръководител на проекта.

Между 6 и 8 април в центъра на селото и в етнографската сбирка е заснет клип на възстановката на различни техники за обработването на вълната. Видеото по-късно ще бъде използвано за уроци в училищата. Мечтата на Силвия Стойчева е тази заснета частица от миналото да се превърне и едно от живите човешки съкровища на ЮНЕСКО.

Край новата чешма вълната беше изпрана, изсушена и отупана. Направен беше и конкурс за най-вкусна погача. На запаления огън участниците си изпичат сланина, хапват и сирене.

В етнографската сбирка става и седянката, на която етнологът Искра Тодорова от русенския музей разказва легендата за хурката и вретеното. Едно време предметите винаги се изработвали заедно от момците, които ги подарявали на момите, които харесвали. Момите трябвало винаги да ги носят заедно, за да не се разделят младите.

Връхната точка на празниците в русенското село Ново село беше на Цветница, когато в центъра е поставен стан, а времето милостиво се оправя, за да се случи всичко замислено от организаторите.

"Началото бе поставено по необичаен начин", разказва още Силвия Стойчева, ръководител на проекта „Вълнена багрилница – руно и игрилница“. На стана застава 82-годишната певица Василка Цанева, която разказа за времената на нейната младост, когато въпреки трудностите и тежките условия винаги са намирали поводи да пеят. Възрастната жена „предала“ на своя внук техниката на тъкане. След което работилниците отварят и започва концертната програма. В нея се включва и 99-годишната баба Денка Гарвалова

Точно на обяд на Цветница в Ново село се извива и голямото русенско хоро.

Проектът на местното читалище „Надежда“ се финансира от Националния фонд „Култура” по „Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество”.

И още от репортажа на Миглена Стефанова



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защитници на животните с протест

Природозащитници от Шумен искат да се засили контролът върху регистрацията и чипирането на домашни любимци, както и да се увеличи данъкът за притежаване на животно. Те искат още да има двама души към общинската администрация, които да проверяват и да установяват недобросъвестните стопани и тези, които изхвърлят животните си на улицата.  Тази..

публикувано на 24.02.25 в 14:32

Клуб "Единство" на 10 години

10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили.  Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..

публикувано на 22.02.25 в 10:33

Снежно щастие в Смядово

Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи.   За щастие на участниците, общината беше..

публикувано на 21.02.25 в 16:39

200 килограма добро

13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти,  от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..

публикувано на 21.02.25 в 15:25

Топли чакални с работно време

В сградата на всяка  железопътна  гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час.  Мярката е..

публикувано на 21.02.25 в 14:08

Дървета срещу фотоволтаици

Община Разград е дала съгласие върху  терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Полицията при зрелостниците

Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..

публикувано на 20.02.25 в 14:06