,,Щастливо бъдеще за Ивон“ се нарича кампанията за набиране на средства за 8-годишно момиченце от Шумен.
На 1 година, когато разбират, че детето има забавено двигателно развитие, родителите започват да посещават различни специалисти и през 2017 г. поставят диагнозата на Ивон - Детска церебрална парализа-долна спастична парапареза. През цялото време са се провеждали ежедневни рехабилитации, които й се отразяват добре, но не са били достатъчни, затова след консултация през 2018 г. и 2019 г. правят две фибротомии, от които е имало значително подобрение и Ивон започва да прави първите си самостоятелни крачки.
,,Тогава всички вярвахме в чудеса", каза Пепи - майката на Ивон. С времето обаче мускулите й започват да отслабват и да губи постигнатите резултати и след преглед от невролог е установено, че има Аксонална сензо-моторна полиневропатия. До 2022 г крачетата й силно се изкривяват, ортопеди казват, че е невъзможна ортопедична корекция. Тогава се обръщат към д-р Александър Кребс в Ортопедична болница „Шпайзинг” във Виена, който се съгласява да извърши операцията.
Тя излиза повече от успешна и Ивон отново може да стъпва на краката си и да ходи с чужда помощ. Тази година след контролен преглед при д-р Кребс разбират, че тазобедрените стави са започнали да излизат и трябва да се направи операция на двете едновременно, след която Ивон ще бъде с гипсова шина в областта на таза и краката 6 седмици.
След операцията ще бъде нужна усилена рехабилитация. Родителите желаят да продължат с лечението на Ивон в Ортопедична болница „Шпайзинг”във Виена , където ще получи грижите които заслужава.
Затова децата от Обединения детски комплекс в Шумен, заедно със своите учители, организираха благотворителната кампания ,,Щастливо бъдеще за Ивон“. Към каузата се присъединиха и доста училища и детски градини в Шумен.
Чуйте репортаж на Жулиета Герова.
Щраусите са най-едрите и най-старите птици, които живеят днес на Земята. Те са преки потомци на динозаврите и по-специално на летящия динозавър, известен под името птеродактил. Установено е, че съществуват в този си вид вече седем милиона години. Знаете ли, че яйцата им са най-големите снасяни от птици? От 1 яйце излизат от 8 до 13 омлета. Може да се..
Посещението на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в Шумен е в седмицата, когато свършва първият и започва вторият срок само с един ден ваканция между тях. И всичко това в контекста на грипна епидемия на много места в страната. Според него учебната година у нас е твърде кратка и не ни достигат учебните дни. Лятната ваканция е..
Професор от БАН предлага Природонаучният музей в резервата „Сребърна“ да носи името на своя основател д-р Росен Илиев. Изпратено е писмо до кмета на Общината и до Общинския съвет. Все още този въпрос не е влизал за обсъждане в местния парламент. Никой не отрича приноса на д-р Росен Илиев, но има опасения за тежки административни процедури,твърдят..
В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?..
До 1 януари 2035 година трябва да бъдат закрити съществуващите у нас домове за пълнолетни. Това е регламентирано чрез Закона за социалните услуги. Деинституционализацията на грижата за хора с увреждания и възрастни хора се изпълнява поетапно, като според Плана за действие за периода 2022-2027 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна..
Шумен бе домакин на дискусионна среща на тема „Един учебен час“. Общо 100 начални учители от областта участваха в семинара и обсъдиха еволюцията на българското образование „От Рибния буквар до електронния учебник“. Организатори на семинара са представители на издателство „Клет България“, които ежегодно организират подобни форуми в..
Шуменската църква „Свети Три Светители“ днес отбелязва своя храмов празник. Църквата е изградена през 1857 година върху старо християнско гробище. По време на Втората световна война храмът е опожарен. Възстановен е отново през пролетта на 1948 година. От три години църквата се изографисва от трима млади украински художници - Ренат и Александр...