Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разбулват тайните на Плиска

Снимка: БГНЕС

Множество учени мечтаеха да видят старопрестолна Плиска отвисоко. Покойният проф. Рашо Рашев направи снимки от самолет, но не успя да разбере колко населена е била първата българска столица.

Ново изследване на Плиска ще извърши доц. д-р Андрей Аладжов от Археологическия институт с музей при БАН. Тази година старините ще бъдат сканирани с лазерен скенер, предстои и облитане със самолет слидар. В момента се извършва геофизично изследване, което позволява да се проникне в дълбочина до 5-6 м в културните пластове на първата ни столица.

Плиска е най-големият ранносредновековен град в Европа, първият каменен град и той се простира на 23 кв. км. Вече шеста година учените от БАН извършват магнитометрично изследване на старопрестолния град, което покрива почти цялата площ на Плиска и в момента това е най-голямото площно геофизично проучване на археологически обект в Европа. С него са заети най-добрите специалисти не само от Стария континент. Това са геофизици и археолози от университета Масарик в Бърно, Чехия и от изследователския институт „Лудвиг Болцман“ във Виена, Австрия.

Проучванията показват, че Плиска е много добре структуриран град. Още от самото начало има зададен градоустройствен план, по който е създаден, казва доц. Андрей Аладжов. С него разговаря Станислав Буковалов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отличен за Денис

С две пълни шестици на държавните зрелостни изпити и с пълно отличие всяка година като възпитаник на Професионалната гимназия за чужди езици „Екзарх Йосиф“ в Разград, Денис Халил завърши училищните си години.  Матурата по български език и литература е взел с 97 точки, а по английски език с 96.50 точки. Печелил е и многобройни награди от конкурси,..

публикувано на 04.07.24 в 15:24
Иво Инджов

Пак ни изпращат на избори

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше длъжен да предложи правителството и то можеше да бъде избрано с висока степен на вероятност, но разделението в гласовете на ДПС унищожи този шанс, каза медийният изследовател и политически наблюдател Иво Инджов.  Другата причина предложеното правителство да не получи подкрепа е липсата на програма, липсата на..

публикувано на 04.07.24 в 14:30

Чистка или ново начало в ДПС?

"Чистка е за тези, които са свикнали с начина на работа в партията, а ново начало - за почетния председател Ахмед Доган", каза журналистът Тайфур Хюсеин за процесите в ДПС. След изборите бяха отстранени знакови лица от ДПС – Рамадан Аталай, Фелиз  Хюсменова и др. Организации се възпротивиха и изпратиха писмо до Ахмед Доган с призива да се намеси в..

публикувано на 02.07.24 в 13:39

Съдебната власт в числа

Първото интерактивно табло с данни за работата на съдебната власт създава Институтът по пазарна икономика. Целта е да се разпространи информация за дейността на съда и прокуратурата до възможно най-широк кръг от хора. Таблото е наречено “Съдебната власт в числа”. То обобщава и представя данни за основни аспекти от работата на съдебната власт в..

публикувано на 02.07.24 в 13:23

Лъжата умира, когато я хванеш

Семинар за разпознаване на фалшивите новини организира екип на информационния сайт "Mediapool" в сесийната зала на община Шумен. „Можеш бързо да съчиниш една фалшива новина, да я разпространиш лавинообразно, но проверката на фактите и доказването на лъжата отнемат много повече време“, обясни журналистката Мартина Бозукова.  Хибридните атаки, на които са..

публикувано на 02.07.24 в 13:19
Народно читалище

На кино в Шумен

37 български филми и 19 киноленти от чужбина са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще започне днес -  28 юни, в Шумен и ще продължи до  30 юни. В тазгодишното издание на фестивала участват кинолюбители от цяла България и чужбина. Общо над 60 са подадените до началото на тази седмица..

публикувано на 28.06.24 в 08:15

Конференция в джамията

Кръгла маса на тема "Турският периодичен печат в България между двете световни войни и проблемите на мюсюлманската общност" се провежда в Шумен днес.  В този период - между двете войни в България - са издавани най-много вестници на турски език от целия Балкански полуостров. В момента периодичните издания на турски език в България се броят на..

публикувано на 27.06.24 в 16:01