Дневният център за пълнолетни хора с различни тежки множествени увреждания в Шумен започва да функционира като държавно делегирана дейност от есента на миналата година. Той се намира на партерния етаж на блока на булевард "Мадара" 15. Освен че предлага дневна грижа, обучение и придобиване на различни умения на хора с интелектуални увреждания, Центърът осигурява достъп до рехабилитация на хора с различни физически заболявания. Там има кабинет по трудотерапия, зали за рехабилитация, кабинет по психология, медицински кабинет, кухненски бокс, помещения за сън и отдих. Социалният работник Мария Николаева разказва, че целта на екипа е Дневният център за пълнолетни хора с различни множествени увреждания да се превърне в едно пространство, което да е предпочитано от нуждаещите се не само заради социалните и здравните услуги, но и заради близостта, която се изгражда между посетителите.
Повече за дейностите в Центъра, условията и помощта, която получават хората там, чуйте от репортажа на Людмила Борисова, подготвен за рубриката "Бялата лястовица".
Посещението в Дневния център за хора с различни тежки множествени увреждания става чрез дирекцията "Социално подпомагане". За целта е необходимо да се представи ТЕЛК решението за 50 и над 50 процента инвалидност, да се попълни заявление, след което се изготвя социална оценка и нуждаещият се се насочва към Дневния център. Таксата, която се плаща, е за ден присъствие, като на хората е дадена възможност да избират дали в нея да е включена храна за деня или не.
Над 60 деца от Детска градина „Звънче“ и ученици от летните занимални в Шумен посетиха образователния концерт на арфистката Яна Дойнова, който се проведе по-рано днес в камерната зала на НЧ „Добри Войников - 1856“. Концертът започна с пленяващ разказ за историята на инструмента арфа, продължи с викторина за децата в публиката, които разказаха..
Седмицата между 15 и 20 юли на места в страната е наричана Запалена, Опалена неделя. Първите три дни от нея са сред най-тачените от българите празници за предпазване от огън. Всеки има представа за тези дни като най-горещите в годината и може да изреди поне едно от различните имена, с които наричат 15,16 и 17 юли в отделните райони на страната -..
Драговитийският епископ Василий е новият игумен на Троянския манастир. Той пое това апостолско служение на 12 юли, на празника на чудотворната икона на Пресвета Богородица „Троеручица“. Роден през 1984 година в Силистра със светско име Васил Иванов Савов, в монашеството той носи името на светия архиепископ Василий Велики. По майчина линия има корени..
При голям интерес преминаха прегледите в мобилния пункт в Шумен, с които започна лятната кампания „С отговорност към горещините“ на Лечебни заведения "Медика" - Русе. Акцията е организирана за четвърта поредна година. Радио Шумен е медиен партньор. Лекари от кардиологична болница „Медика кор“ и стажанти измерваха безплатно кръвно налягане,..
Касовите апарати на таксиметровите автомобили у нас ще минат за една нощ от лев на евро и няма в нито един момент да показват едновременно цени в двете валути. Поне така твърдят от браншовата организация „Съюз Такси“. Те ще работят в левове до 31декември 2025 г., а от 1 до 31 януари 2026 г. шофьорите на жълтите коли ще имат два варианта за работа...
Емблематичният Мадарски конник ще бъде отличителният знак на българските евромонети. Най-разпознаваемият и единствен в Европа скален релеф ще бъде върху реверсната страна на 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента. Досега българските и чуждите туристи у нас държаха в ръцете стотинки с изображението на релефа, но след приемането на България в еврозоната..
10 нови туристически дружества от страната се присъединиха към Българския туристически съюз. Общият брой на дружествата вече е 150 и почти няма бели петна по туристическата карта на България. Това заяви председателят на БТС Венцислав Венев. Той допълни, че Североизточна България е една от най-активните области с организиран туризъм. Членската карта на..