На 22 декември 2023 г. в навечерието на Коледа водата стигна до Омуртаг. След точно 20 години опити да се въведе в експлоатация водопроводът “Ястребино”, най-после беше осигурено допълнително водоподаване за града от едноименния язовир.
След като беше направена най-смелата крачка и стартира пробен стадий на водоподаване по системата “Ястребино”, водоснабдителната система „Ястребино“, клон „Омуртаг“, работи за първи път. Тя е в пробен етап и е под денонощно наблюдение от експертен екип – инженери, проектанти и лаборанти. През 2023 г. е тествана широкообхватно – изпитвани са довеждащият водопровод, помпените станции, автоматизацията, контролните пана и други. Водата е санитарно обработвана многократно, проби на качеството са правени по цялото трасе и в съоръженията. Ресурсът идва от една от най-добрите пречиствателни станции в България – ПСПВ „Ястребино“ – съоръжение с двустепенно стъпало на пречистване и клетки с черен въглен. С тази вода през последните 11 години са снабдявани общо 11 населени места.
И така, в края на декември 2023 г. този непреодолим от десетилетия комунален проблем е решен. Но временно. Следва много и тежка административна работа, която вероятно отново ще бъде изнесена от момичетата от Гражданско обединение „Вода за Омуртаг“.
Темата на последния брой на списание "Булаква" на Българската асоциация по водите е Омуртаг, станал емблема на „суша“, превърнал се в нарицателно за безводие.
Как ВиК дружество и граждани проправиха пътя на водата? За това и за ВиК проблемите в страната чуйте от интервюто на Миглена Стоянова с Иван Иванов - председател на БАВ.
От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..
Една от най-активните и вдъхновяващи личности в сферата на образованието е Благовеста Ценова , ръководител на образователен център „Дворецът на децата“ в Русе. Със страст към иновациите и мисия да превърне знанието в приключение тя стои зад редица проекти, които развиват креативността и увереността на младите. Един от тях е новият..
Обредният дом в Тутракан е най-красивият в България. В красивите зали на сградата, освен сключване на бракове, се провеждат и научни конференции, тържествени сесии на Общинския съвет, симпозиуми, връчване на дипломи и културни събития. А утре от 17:00 часа в сватбената зала ще бъде отбелязана 40-ата годишнина на Обредния дом. В програмата са..
Пожарите не подбират и не предупреждават. Това могат да потвърдят жителите на хитринското село Развигорово, които миналия понеделник се разминаха на косъм с най-страшното. Огънят, който пламна близо до селото, достигна само до една необитаема къща. Изпепелени обитаеми къщи и пострадали хора нямаше, благодарение на пожарникарите и доброволците,..
Тази вечер от 18:00 часа с открит урок завършва лятното балетно училище с ръководител Весела Иванова към НЧ „Добри Войников - 1856“. Весела е живяла над 30 години в Италия и е посветила живота си на изящното изкуство. Чуйте интервюто на Яна Косева с Весела Иванова, която разказва за качествата, които развива балетът и кога е подходящо за едно дете..
Над 60 деца от Детска градина „Звънче“ и ученици от летните занимални в Шумен посетиха образователния концерт на арфистката Яна Дойнова, който се проведе по-рано днес в камерната зала на НЧ „Добри Войников - 1856“. Концертът започна с пленяващ разказ за историята на инструмента арфа, продължи с викторина за децата в публиката, които разказаха..
Седмицата между 15 и 20 юли на места в страната е наричана Запалена, Опалена неделя. Първите три дни от нея са сред най-тачените от българите празници за предпазване от огън. Всеки има представа за тези дни като най-горещите в годината и може да изреди поне едно от различните имена, с които наричат 15,16 и 17 юли в отделните райони на страната -..