Селектираните спектакли в „Друмевите театрални празници“ в Шумен са били разнообразни като драматургичен материал и жанрово представяне, заяви на заключителната пресконференция днес председателят на журито проф. Пенко Господинов. Според него, по общото мнение на всички участници в журито и тази година не е имало непоставен текст за пиеса, който категорично да заслужи наградата за драматургия. По този повод той благодари на организаторите, че все пак отличие за драматургия е имало и то е за Тея Денолюбова за вече направената постановка „Боже мой“ на Народния театър.
По думите на Благой Бойчев, също част от журито на театралния фестивал, добре е, че режисьорите все повече посягат към съвременните автори. Защото, според него, една култура може да се основава на класици, но диша и живее чрез новите постижения, на новите автори и на модерните текстове.
Другият член на журито куклената режисьорка Мария Банова заяви, че е щастлива за кукленото представление „Ясен и Омая“ на театъра в Русе, което спечели наградата за най-добър спектакъл на фестивала.
В журито на театралния фестивал участва и актрисата Стефани Лечева, която доскоро беше от трупата на шуменския театър и този път от другата страна наблюдаваше работата на своите колеги. Тя добави, че определянето на наградите в актьорските категории е било единодушно и така са отличени Константин Соколов, Николай Тошков и Недялко Стефанов за играта им в „Ботушът“ на варненския театър и Гергана Змийчарова за ролята ѝ „В гимнастика за бременни“ на врачанския театър.
За директора на добричкия театър Стефан Спасов, петият член в журито на театралния фестивал, селекцията е била много добра, с едно малко изключение. Той си пожела форумът в Шумен да се превърне в преглед на българската драматургия, защото публиката търси и иска да гледа представления по български текстове.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..