Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“.
„Социалните мрежи и техните алгоритми продължават да задълбочават разделенията помежду ни. Успяват да прокарат пропаганда и дезинформация“, каза Ивайло Илиев. Това че в социалните платформи много лесно могат да бъдат ограничени инакомислещите започва да затваря симпатизантите на конкретни политически сили във все по-малки балони и позволява радикализиране, добави политологът.
Преди изборите за 51-овото Народно събрание алгоритмите в социалните мрежи продължават да пробутват кратки политически видеопослания, които предизвикват гневни реакции. А точно гневът трябва да отведе избирателите до урните.
Негативните послания се вписват в тенденцията за протест срещу мейнстрийм партиите, медиите и темите. „Става въпрос за малка, но на моменти доста радикална група, която си живее в някакъв не просто социален балон, а в наистина нещо като секта. Те не следят големите процеси, не влизат в дълбочина. Продават доста популистки послания. Успяват да пропагандират идеи, които после няма как да се реализират“, разказа Илиев.
От такива групи, попаднали в Парламента, няма голям смисъл, категоричен е младият политолог, защото те нито познават процедурите, политическия процес или дори правилата на демокрацията. „Те влизат в Народното събрание и изразяват протестния вот, който в последствие не бере никакви резултати“, добави той. Това няма да попречи в следващите години на такъв тип формации, покълнати и пораснали в социалните мрежи – да избиват в политическия живот у нас.
Ще ограничат ли избирателната активност безспирните тролски атаки в социалните медии срещу популярни политически лица у нас? Могат ли новите инфлуенсъри в ТикТок (като Мими Шишкова и Боряна Йовчева) да мотивират младежката си аудитория да излезе и да гласува? Отговори на тези въпроси чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с младия политолог Ивайло Илиев.
На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..
Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели. От..
Студенти и преподаватели от Филиал Шумен ще участват в акция за безвъзмездно и доброволно кръводаряване от днес до 4 април. Това е част от събитията по повод 10-годишнината от създаването на Филиала към Медицинския университет – Варна. Предварително са записани 59 желаещи, които са разпределени в четирите дни до края на седмицата, заяви..
Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...
„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..
Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..