„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева.
В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември - петък, пише, че представлението ще взриви "като комиКадзе идиотските ни страхове от ковИдиотилия се делник". А за публиката е обещан лечебен смехосеанс от 90 минути с ДДС (Допълнителна Доза Смях).
За популярния актьор Кръстьо Лафазанов думата режисьор е твърде високо стояща в неговото съзнание и той е по-скоро нарича себе си измишляч. Представлението „Пълнолудие“ е моноспектакъл, който артистът прави преди години в Сатиричния театър в столицата, а текстът на съпругата му Елена е бил подарък за неговата 60-та годишнина. Тя му оставя и втори текст, но заради затварянето на театрите по време на пандемията, той се превръща в нов спектакъл, наречен „Комикадзе“, който се играе в нощните клубове. Още тогава Лафазанов има усещането, че представленията имат потенциала да изградят нова постановка.
„В шуменския театър решихме да го направим като кабаре. Това е една изповед на комедиен актьор, който е минал през какви ли не и решихме да го облечем като кабаре. Един комедиен актьор разказва чрез ролите си своя живот. Разбира се, това не са всички роли, преработили сме ги“, каза Кръстьо Лафазанов.
В останалите роли се превъплъщават Йоанна Генчева, Валентин Методиев и Александра Михайлова.
В представлението участват още Никол и Миглена от танцовата формация „Емоушън“ към Младежкия дом в Шумен.
Музиката, която ще звучи в спектакъла „Пълнолудие“ е композирана и подарена на Кръстьо Лафазанов от Димитър Льолев.
Сценографията в постановката е на Мария Колева, сценарият е на съпругата на актьора – Елена Начева, в чиято памет се прави и тъжната комедия.
Чуйте още от репортажа на Миглена Стефанова.
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...
ХIV-то издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ ще се проведе на 23 и 24 ноември в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. Входът е свободен. В надпреварата ще участват изпълнители от цялата страна, разпределени в четири възрастови групи: I група – до 7 години; II група – от 8 до 11..
Книгата „Ататюрк. История на идеи“ ще бъде на вниманието на шуменската публика тази вечер от 17:30 часа в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“. Изследването е дело на професора по история на късната Османската империя в университет в Принстън М. Шюкрю Ханиоглу. Поредното проучване за Мустафа Кемал Ататюрк не е поредната биография..