След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор.
В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на проект за обновяване на постоянната етнографска експозиция за близо 95 хил. лв., която се намира именно в къщата на търговеца Хаджи Ангел Хаджи Друмев.
Автор на проекта, организатор и координатор на дейностите, както и основен действащ музеен специалист е Диана Жекова, уредник в отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Търговище.
Според нея водещ в обновяването на експозицията ще е балансът между класическия музеен разказ и съвременното интерактивно експониране. Тъй като промяната ще се случи във възрожденска сграда със свой дух и атмосфера пресищането с интерактивни елементи ще натежи в представянето на миналото, заяви още тя.
Етнографската изложба ще бъде разделена по теми, на приземния етаж фокусът ще е върху ескиджумайския панаир, а на втория етаж ще бъде показано цялото богатство от етнографски и етнически групи в търговищко, казва Диана Жекова.
Третият етаж на възрожденската сграда ще бъде най-променен, с акцент върху историята на къщата и фамилията на Хаджи Ангел Хаджи Друмев от Ески Джумая. Там ще бъде намерено място и на разказа за престоя на импозантния Мидхад паша в къщата на богатото търговско семейство.
Етнографската експозиция е създадена преди близо 60 години и трябва да бъде актуализирана с нагласите и очакванията на новото време, допълни специалистът.
Създаването на проекта е база за последващото кандидатстване за финансиране на дейности по реализирането обновената експозиция.
Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Диана Жекова.
Пролетният салон е символичното начало на новата творческа година за Дружеството на шуменските художници и за Представителството на Съюза на българските художници в Шумен. И последното му издание, което се открива днес, се радва на засилен интерес от страна на творците. В изложбата участват 39 автори с над 60 картини, фотографии и малки пластики...
За 7-ма поредна година в с. Драгоево ще се проведе фестивалът „Драгоево пее и танцува“. Празникът ще е изпълнен с богата програма и ще бъде силен тласък за културните мероприятия през пролетния и летния сезон в община Велики Преслав. Предстоят много настроение и празничност за всички ни с български песни, танци и традиционни кулинарни..
Могат ли стиховете ни да прашасат на рафта, когато съчетават вечните теми на любовта и пролетта с модерния дигитален подход? Отговорът на този по-скоро реторичен въпрос е очевиден. Именно с тази мисъл се е зародила и идеята за стихосбирката „Лири в 8/8“. Тези 8 стихотворения на осмокласничките Анжелика Димитрова, Ани Дякова, Джанай Мехмед,..
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..