Вековната Куршун чешма в Шумен може да бъде реставрирана и от нея отново да потече вода. Фамилията на носителя на най-високото почетно отличие "Ключ на Шумен" Фикрет Индже е изявила желание да финансира както проектирането, така и само възраждане на красивия извор. Боксовият спортен клуб на Ивалин Иванов е готов да инвестира в облагородяването на парка около чешмата.
Чешмата, изградена през 1774 година, както и Бялата чешма в кв. “Боян Българанов“, за която също има идея да се реновира, са културни паметници от местно значение.
Това стана ясно днес на среща в община Шумен, където се събраха инициатори за възстановяване на още извори в града.
Кметството подема инициативата „Нов живот за старите чешми“, очакват се предложения на граждани за възраждането и на други извори, защото преди векове Шумен е бил място, богато на бани, фонтани и чешми.
Поне три инициативни комитета стоят зад идеята да се възроди Куршун чешма. Сред ентусиастите е и отец Красимир Капитанов. „Идеята е да обединим тази гражданска енергия“, каза зам.-метът Даниела Русева.
Следващата седмица на работна среща с юристи на дарителите и общината ще се набележат конкретни правни стъпки за възстановяване на Куршун чешма. Ще се обсъдят и възможностите за подобряване състоянието на втората чешма по пътя за Лозево, на извора към Паметник „Създатели на българската държава“, на чешмата под старата Часовникова кула, на чешмата до Лъвчето и още извори, каза кметът проф. Христо Христов.
Чуйте репортаж на Цветелина Георгиева.
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница. Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката д-р Мефтуне Шефкетова. На..