Паметта ни променя миналото
Паметта на човека далеч не е точна и безпристрастна видеокамера: тя променя представите на хората за миналото, като включва в тях информация от настоящето. Това установиха американски учени, извършили експеримент със 17 мъже и жени, които е трябвало да разпознават на екран на компютър 168 обекта с различни фонове.
Любов от пръв поглед? Няма такова нещо
Например, твърденията за "любов от пръв поглед" са по-скоро трик на коварната памет, а не взети от живота сюжети на холивудски филми. "Когато вие се връщате в паметта си към момента на срещата с втората си половинка, може отново да изпитате чувството на любов и еуфория. Но, може би така вие проектирате своето настоящо отношение върху реалната среща с човека" - казва водещият автор на изследването Дона Бридж от медицинската школа "Файнбърг" към Северозападния университет.
В изследването за грешките на паметта учените за пръв път са показали как некоректно възпроизведената информация променя съществуващите спомени.
"Нашата памет актуализира, а не възпроизвежда фактите, така че ние не сме много надеждни очевидци, ако става дума за съдебни спорове" - отбелязват изследователите.
*****
Триизмерен скенер показва как да ядем хамбургера си правилно
Японски учени - експерти по механика, инженерно дело и стоматология, използваха триизмерен скенер, за да разберат как трябва да се държи хамбургер, за да не изпада гарнитурата от него, и откриха идеалното решение след четиримесечен анализ. Резултатите им показват, че хамбургерът трябва да се държи с палците и кутретата отдолу, а трите пръста между тях да са отгоре. Това разделя сандвича на еднакви части и затова от него не изпада нищо. При тази техника обаче трябва да се внимава да не се натиска много хлебчето, защото може да се смачка и плънката пак да изскочи.Повечето хора държат отдолу хамбургера само с палците. Японското изследване показа, че това е абсолютно неправилно. Участвалият в изследването стоматолог препоръчва преди човек да яде голям хамбургер, да направи загрявка на мускулите на устата, като я отвори и затвори няколко пъти. Изследването е направено за телевизионно предаване.
*****
Интелигентни завеси от въглеродни нанотръби намаляват потреблението на енергия наполовина
Пpоектът на гpупа изследователи от Унивеpситета на Калифоpния в Бъpкли пpедвижда изработени от плат с вградени въглеродни нанотръби завеси да реагират на светлина, като автоматично се затварят през лятото, когато слънчевите лъчи са най-силни. Умните завеси работят без батерии, без електричество, без операционна система - факт, който може да спести доста на големите офис сгради от гледна точка на енергийните им разходи.
Много енергийноефективни сгради имат инсталирани системи за завеси и сенници, които се активират от светлината и се отварят и затварят в отговор на количеството топлина и светлина през целия ден. Но умните завеси, които се разработват от Университета на Калифорния, са още по-прости, отколкото тези на сега действащите енергоспестяващи системи. Тези интелигентни завеси действат автономно, без да е необходимо инсталирането на сложна система от софтуер, сензори и електропреносни съоръжения.
Самите завеси са изработени от въглеродни нанотръби, нанесени слой върху слой, които се свързват с пластмасова поликарбонатна мембрана. Когато светлина се абсорбира от нанотръбите и се превръща в топлина, пластмасовата основа се разширява, което кара завесите да се разгръщат, блокирайки топлината, която влиза през прозореца. Умните пердета вече са доказали, че са много чувствителни и реагират дори при нисък интензитет на светлината, което е обещание за прецизност и най-добра енергийна ефективност.
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.