Паметта ни променя миналото
Паметта на човека далеч не е точна и безпристрастна видеокамера: тя променя представите на хората за миналото, като включва в тях информация от настоящето. Това установиха американски учени, извършили експеримент със 17 мъже и жени, които е трябвало да разпознават на екран на компютър 168 обекта с различни фонове.
Любов от пръв поглед? Няма такова нещо
Например, твърденията за "любов от пръв поглед" са по-скоро трик на коварната памет, а не взети от живота сюжети на холивудски филми. "Когато вие се връщате в паметта си към момента на срещата с втората си половинка, може отново да изпитате чувството на любов и еуфория. Но, може би така вие проектирате своето настоящо отношение върху реалната среща с човека" - казва водещият автор на изследването Дона Бридж от медицинската школа "Файнбърг" към Северозападния университет.
В изследването за грешките на паметта учените за пръв път са показали как некоректно възпроизведената информация променя съществуващите спомени.
"Нашата памет актуализира, а не възпроизвежда фактите, така че ние не сме много надеждни очевидци, ако става дума за съдебни спорове" - отбелязват изследователите.
*****
Триизмерен скенер показва как да ядем хамбургера си правилно
Японски учени - експерти по механика, инженерно дело и стоматология, използваха триизмерен скенер, за да разберат как трябва да се държи хамбургер, за да не изпада гарнитурата от него, и откриха идеалното решение след четиримесечен анализ. Резултатите им показват, че хамбургерът трябва да се държи с палците и кутретата отдолу, а трите пръста между тях да са отгоре. Това разделя сандвича на еднакви части и затова от него не изпада нищо. При тази техника обаче трябва да се внимава да не се натиска много хлебчето, защото може да се смачка и плънката пак да изскочи.Повечето хора държат отдолу хамбургера само с палците. Японското изследване показа, че това е абсолютно неправилно. Участвалият в изследването стоматолог препоръчва преди човек да яде голям хамбургер, да направи загрявка на мускулите на устата, като я отвори и затвори няколко пъти. Изследването е направено за телевизионно предаване.
*****
Интелигентни завеси от въглеродни нанотръби намаляват потреблението на енергия наполовина
Пpоектът на гpупа изследователи от Унивеpситета на Калифоpния в Бъpкли пpедвижда изработени от плат с вградени въглеродни нанотръби завеси да реагират на светлина, като автоматично се затварят през лятото, когато слънчевите лъчи са най-силни. Умните завеси работят без батерии, без електричество, без операционна система - факт, който може да спести доста на големите офис сгради от гледна точка на енергийните им разходи.
Много енергийноефективни сгради имат инсталирани системи за завеси и сенници, които се активират от светлината и се отварят и затварят в отговор на количеството топлина и светлина през целия ден. Но умните завеси, които се разработват от Университета на Калифорния, са още по-прости, отколкото тези на сега действащите енергоспестяващи системи. Тези интелигентни завеси действат автономно, без да е необходимо инсталирането на сложна система от софтуер, сензори и електропреносни съоръжения.
Самите завеси са изработени от въглеродни нанотръби, нанесени слой върху слой, които се свързват с пластмасова поликарбонатна мембрана. Когато светлина се абсорбира от нанотръбите и се превръща в топлина, пластмасовата основа се разширява, което кара завесите да се разгръщат, блокирайки топлината, която влиза през прозореца. Умните пердета вече са доказали, че са много чувствителни и реагират дори при нисък интензитет на светлината, което е обещание за прецизност и най-добра енергийна ефективност.
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..
"Екипът на София" представи своя годишен доклад за развитието на града през 2024 година. Докладът анализира и прави оценка на управлението на Столичната община за последната година. “Това, което ние се опитахме да направим с този доклад, е базирано на доста ясна методология. На максимално много данни и на публична информация за работата на общината”,..