Много столичани попаднаха тази сутрин в голямо задръстване, образувало се заради започналото строителство на кръстовището на две нива на Лъвов мост. Проблеми имат и пешеходците.
От вчера е затворено северното пътно платно на бул. "Сливница", като се забранява влизането на превозни средства по него от ул. "Г.С. Раковски" до бул. "Христо Ботев". Движението на превозни средства се организира двупосочно в южното пътно платно на бул. "Сливница". Включване на движението в южното пътно платно започва от ул. "Г.С. Раковски" и се възстановява през моста на бул. "Христо Ботев". Разрешено е преминаване през площад "Лъвов мост" напречно на бул. "Сливница".
Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е месец октомври.
Крайният вариант на проекта за реконструкция на Лъвов мост предвижда кръстовище на две нива, кръгово движение на нивото на бул. "Мария Луиза" с две платна, а не с три, движение по бул. "Сливница" без светофари, което е отдолу, и възстановяването на историческия вид на Лъвов мост, по който ще преминават само пешеходци, велосипедисти и трамваи.
С изграждането на кръстовището 32 хиляди автомобила ще преминават в директното направление по "Сливница" и около 28 хиляди - през кръговото кръстовище. Сега около 60 000 превозни средства преминават между 7:30 часа и 19:30 часа по бул. "Сливница".
През кръговото кръстовище времето за преминаване ще бъде от 1 до 3 минути, а не както е сега между 5 и 15 минути. Около "лъвовете" ще бъде направена градинка и поставени пейки, кошчета и лампи, ще има две пешеходни пътеки на светофарите на кръговото движение.
Очаква се проектът да реши и сериозни екологични проблеми, прогнозира се спад на вредните емисии в района с 50%. Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е октомври тази година.
Лъвов мост е едно от най-важните места в централните части на София. Преди построяването му през 1889 г. на същото място се е намирал Шареният мост над Владайската река, която в миналото се е наричала Канлъ дере т.е. Кървава река. Легендата свързва името с нахвърляните в тази част на реката тела на избитите българи, защитавали Средец и с нрава на местните шопи-средечани от Драз махала на които турците дали право да носят оръжие като пазители и поддържащи в изправност тукашните мостове по реката. Историята на "Шарен мост" се свързва и с името на богатия софийски турчин Халил Сали Ефенди. Сред шопите станал известен като "шашавия Халил". Една реколта се случила много добра и сред шопите бързо се разчуло, че Халил купува слама. Селяните започнали да се надпреварват кой да му донесе повече. Халил никого не върнал, а честно, макар и евтино, плащал на всеки. На въпросите защо му е толкова слама, турчинът спокойно отговарял, че "времето продава сламата". На следващата година реколтата не била толкова добра и селяните пак идвали при Халил-но този път, за да си купят по някоя кола слама. И Халил продавал - естествено, с голяма печалба. За да докаже на шопите, че изобщо не е "шашав", съградил мост. От едната му страна стоял надпис: "С време продадох, мост създадох". Днес обаче, по една или друга причина, тези надписи не са съхранени.
До Освобождението на мястото, на което сега се намира Лъвов мост, са екзекутирани престъпниците. В Османската империя е съществувало правило - ако престъпникът не е от града, да бъде обесен пред тази врата, през която е влязъл в него. Така например Левски е обесен до Източната порта. До Лъвов мост са обесени и участниците в Априлското въстание Стойчо Рашков и Тодор Малеев. Лъвовете символизират четиримата обесени от турците българи.
Мостът е дълъг 26 метра и е широк 18,1 метра. Четирите бронзови фигури на лъвове са изработени от виенската фирма „Ваагнер Биро“.
Към днешна дата мостът, е важен транспортен възел, който от скоро има и метро, а станцията носи и името „Лъвов мост“. Самата станция, като дизайн, е в съчетание с духа на градската среда в района.
Чуйте репортажа на Златина Йовкова за ситуацията на Лъвов мост.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..