Много столичани попаднаха тази сутрин в голямо задръстване, образувало се заради започналото строителство на кръстовището на две нива на Лъвов мост. Проблеми имат и пешеходците.
От вчера е затворено северното пътно платно на бул. "Сливница", като се забранява влизането на превозни средства по него от ул. "Г.С. Раковски" до бул. "Христо Ботев". Движението на превозни средства се организира двупосочно в южното пътно платно на бул. "Сливница". Включване на движението в южното пътно платно започва от ул. "Г.С. Раковски" и се възстановява през моста на бул. "Христо Ботев". Разрешено е преминаване през площад "Лъвов мост" напречно на бул. "Сливница".
Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е месец октомври.
Крайният вариант на проекта за реконструкция на Лъвов мост предвижда кръстовище на две нива, кръгово движение на нивото на бул. "Мария Луиза" с две платна, а не с три, движение по бул. "Сливница" без светофари, което е отдолу, и възстановяването на историческия вид на Лъвов мост, по който ще преминават само пешеходци, велосипедисти и трамваи.
С изграждането на кръстовището 32 хиляди автомобила ще преминават в директното направление по "Сливница" и около 28 хиляди - през кръговото кръстовище. Сега около 60 000 превозни средства преминават между 7:30 часа и 19:30 часа по бул. "Сливница".
През кръговото кръстовище времето за преминаване ще бъде от 1 до 3 минути, а не както е сега между 5 и 15 минути. Около "лъвовете" ще бъде направена градинка и поставени пейки, кошчета и лампи, ще има две пешеходни пътеки на светофарите на кръговото движение.
Очаква се проектът да реши и сериозни екологични проблеми, прогнозира се спад на вредните емисии в района с 50%. Цялостната реконструкция на Лъвов мост ще струва 22 млн. лв. Срокът за изпълнението му е октомври тази година.
Лъвов мост е едно от най-важните места в централните части на София. Преди построяването му през 1889 г. на същото място се е намирал Шареният мост над Владайската река, която в миналото се е наричала Канлъ дере т.е. Кървава река. Легендата свързва името с нахвърляните в тази част на реката тела на избитите българи, защитавали Средец и с нрава на местните шопи-средечани от Драз махала на които турците дали право да носят оръжие като пазители и поддържащи в изправност тукашните мостове по реката. Историята на "Шарен мост" се свързва и с името на богатия софийски турчин Халил Сали Ефенди. Сред шопите станал известен като "шашавия Халил". Една реколта се случила много добра и сред шопите бързо се разчуло, че Халил купува слама. Селяните започнали да се надпреварват кой да му донесе повече. Халил никого не върнал, а честно, макар и евтино, плащал на всеки. На въпросите защо му е толкова слама, турчинът спокойно отговарял, че "времето продава сламата". На следващата година реколтата не била толкова добра и селяните пак идвали при Халил-но този път, за да си купят по някоя кола слама. И Халил продавал - естествено, с голяма печалба. За да докаже на шопите, че изобщо не е "шашав", съградил мост. От едната му страна стоял надпис: "С време продадох, мост създадох". Днес обаче, по една или друга причина, тези надписи не са съхранени.
До Освобождението на мястото, на което сега се намира Лъвов мост, са екзекутирани престъпниците. В Османската империя е съществувало правило - ако престъпникът не е от града, да бъде обесен пред тази врата, през която е влязъл в него. Така например Левски е обесен до Източната порта. До Лъвов мост са обесени и участниците в Априлското въстание Стойчо Рашков и Тодор Малеев. Лъвовете символизират четиримата обесени от турците българи.
Мостът е дълъг 26 метра и е широк 18,1 метра. Четирите бронзови фигури на лъвове са изработени от виенската фирма „Ваагнер Биро“.
Към днешна дата мостът, е важен транспортен възел, който от скоро има и метро, а станцията носи и името „Лъвов мост“. Самата станция, като дизайн, е в съчетание с духа на градската среда в района.
Чуйте репортажа на Златина Йовкова за ситуацията на Лъвов мост.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..