Ето и нашето предложение за приятна разходка през уикенда. Времето е хубаво и подходящо за преходи, така че можете да се разходите до Пещерата Снежанка.
Достигането до нея е най-забавният планински преход, който няма безучастно да ви остави да се потите, морите и пъшкате нагоре по баира. Нищо подобно . Всеки път, когато останете без дъх и прокълнете последната изядена порция пържени картофки, пред вас изниква мотивационна табела. "Дишай дълбоко!". "Не се предавай!". "Още малко :)". Ефектите от поредицата от табели са няколко. 1. Усмихвате се. 2. Докато снимате, си почивате. 3. Преходът изглежда по-кратък. И накрая - "Вижда се :)".
Пътят от паркинга до самата пещера не е чак толкова дълъг, около 30-40 минути, но пък под сериозен наклон. Малко преди самата пещера Снежанка има дървена беседка, а встрани от нея излизате от гората, за да се озовете на склон с пейка и невероятна гледка към Родопите.
Снежанка е една от най-красивите пещери в България, която само в 145 м дължина е събрала всички видове пещерни образувания. Открито е, че около 600 г.пр.н.е. в нея са живели траки. По-късно е забравена, за да бъде открита отново през 1961 г. от туристи.
Името на пещерата Снежанка идва от снежнобелите пещерни форми, които можете да оприличите на какво ли не.
Статуята на свободата, Джуджета, Папагалче, както и едноименната Снежанка - сталагмит с формата на девойка, чакаща своя принц. Пещерата се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата , Голямата зала, Музикалната зала, които са свързани със Срутището, над което минава мост. Във „Вълшебната зала“, последната, достъпна за посетители, се намира фигурата, оприличавана на приказната героиня Снежанка, дала името на пещерата.
В пещерата живеят четири вида прилепи.
Тя е благоустроена и отворена за посетители всеки ден. До входа има чайна и щанд за сувенири. Намира се на 5 км. oт град Пещера в посока към гр. Батак. Има табела за отбивката, като последната част от пътя е тясна и зле поддържана. Задължително си носете връхна дреха. Това беше нашето предложение за съботно или неделна разходка.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..
На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..
До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..
Музикантът и композитор Ангел Демирев представя първия си солов албум “Revelations” (заглавието идва от The Book of Revelation - Откровение на свети Йоан Богослов или още Апокалипсис - заглавието на последната книга от Библията - бел. ред.). “Подготвям нова програма. Интензивен период е, тъй като предстои официалната промоция на новия албум,..
На финала на една наситена със събития седмица ето кои бяха акцентите от изминалите дни . В сряда, 15 януари, президентът Румен Радев връчи мандат на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател . Връчването на мандата стана почти два месеца и половина, след като се проведоха предсрочните парламентарни избори на 27..
Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е..
“Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите” с този цитат на Гоце Делчев започна участието на актьорите Иван Тодоров и Игор Дамянов, които в “Радиокафе” представиха пиесата “Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между България и..