Идеята е на общността "За България", които включват в проекта още редица личности и събития, на които са кръстени улици и булеварди в София. Сред тях са Васил Левски, Христо Ботев, Патриарх Евтимий, Цар Самуил, Цар Асен и др. Главен координатор на проекта е Музеят за история на София. Общо 110 информационни табели ще бъдат монтирани на бул. „Христо Ботев“, ул. „Георги Бенковски“, ул. „Шипка“, или на общо 7 пътни оси, които обхващат историческия център на града.
Табелите са на български и английски език. Те дават данни за най-важните събития и личности от българската история, чиито имена носят улиците в централната градска част на столицата. Върху тях има QR код, който води към туристическия сайт на Столичната община visitsofia.bg.
На поставянето на първата табела присъстваха кметът на София Йорданка Фандъкова, заместник-кметът по направление образование и култура д-р Тодор Чобанов, общинските съветници Малина Едрева, Вили Лилков, кметът на район „Оборище” Йорданка Фикирлийска.
„Целта на проекта е да се даде информация на гражданите и гостите на града за събитията и личностите от българската история. Той е част от усилията ни да привлечем повече туристи и посетители в града“, обясни кметът Фандъкова.
Чуйте още в репортажа на Златина Йовкова.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..