"Ако преди 20 януари, когато Тръмп встъпи в длъжност, имаше 4-5 основни геополитически полюса в света – единият беше западният с лидерство на САЩ, друг полюс беше Китай, трети – Русия, четвърти – Индия, то след 20 януари и особено след тази реч в Мюнхен, Западният полюс се разцепи. Сега САЩ и Европа са по-скоро различни геополитически полюси. Не бих казал, че САЩ и Европа са се превърнали във врагове, но е очевидно, че те имат различна визия за международния ред“, посочи Димитров.
По думите му, в момента визията на САЩ се доближава до тази на Русия.
Той добави, че вижда и опасност, и шанс за Европа, на фона на протеклите срещи във Франция при президента Макрон.
"Очевидно настъпилите промени не са в полза на Европа, защото тя загуби основната част от своя западен геополитически полюс, в лицето на САЩ. Сега ще трябва сама да отстоява тези принципи на т.нар. либерален интернационализъм в глобален мащаб, което несъмнено е минус за Европа. Естествено възниква и въпросът – има ли Европа достатъчно сили, достатъчно ресурси - икономически, политически и военни, за да може сама да отстоява тези принципи, които досега бяха валидни и за САЩ“, изтъкна Пламен Димитров.
Той посочи, че стъпките, които през последните седмици предприема администрацията на САЩ, легитимират Русия като равноправен международен партньор, а не като държава-агресор.
"Това е едно голямо постижение за руския президент Путин. Русия и Украйна бяха поставени практически на една плоскост от американската администрация – няма жертва, няма агресор в тази война. Тръмп направи и следващата крачка като директно повтори основните тези на Кремъл, като каза, че Украйна е виновна за тази война, а не Русия и, че Зеленски е нелегитимен президент. Това е позицията на Тръмп, но имайте предвид, че той е непредсказуем, така че може да има и някаква промяна", обясни Пламен Димитров.
Той посочи, че в разцеплението между САЩ и Европа отчетливо се вижда позицията на Великобритания, която стабилно стои на страната на Европа.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..
“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..
Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..
Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша. Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..
Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...