Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова
Снимка: Даниел Ненчев

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот.
Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето.

Първото събитие за настоящето ще се проведе на 23 февруари под купола на Ларгото. "Къде стоим? Избори и действия, тук и сега" е първата част от трите срещи, посветени на времето, които ще включат гражданите на София в диалога за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето.

Събитията са създадени в партньорство между художника Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова.

“Дискусиите са били част от замисъла на работата от самото начало. Единият от компонентите на работата е материалният, т.е. скулптурата - това изречение изписано в обемни, двойно осветени букви, но този скулптурен елемент, искат от самото начало да бъде обживян, да не бъде просто паметник.

Тъй като изречението вече задава тази рамка на мислене - малко по-широка, малко по-обща по отношение на миналото, което сме наследили, бъдещето и как мислим за него и какви избори правим в настоящето по отношение на тези два вектора. От там идват и тези три разговора, които с Владия подготвяме”, обяснява художникът Красимир Терзиев.

“Това са разговори, които изхождат преди всичко от рамките на времето. Ние постоянно живеем едновременно тук и сега, и в миналото и в бъдещето, защото се надяваме или имаме някакви планове, които искаме да осъществим и защото носим и осъзнато, и неосъзнато много модели на поведение, нагласи за живота и света, които идват от миналото.

В работата на Краси, която се вижда на площадката на Мавзолея и през деня, и през нощта, там двете категории на миналото и бъдещето са като събрани полюси и те променят магнитното поле - миналото, което се случва и бъдещето, което вече е било.
Разговорите целят да направят точно обратното, да разделят тези вектори. Именно затова първият от разговорите е за настоящето", допълва кураторката Владия Михайлова.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19

Младите не бива да се страхуват да нарушават статуквото, смятат артистите от "Конфликт"

"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..

публикувано на 01.04.25 в 14:09
Биляна Георгиева

Фестивал ще покаже Враца като център на технологиите и иновациите

Фестивалът на технологиите "Враца 2030: Технологии и иновации за устойчиво бъдеще"  – едно от най-големите събития в сектора за 2025 г.   То ще се проведе на 16 април в града. Фестивалът ще събере водещи компании, технологични лидери, експерти и иноватори от България и чужбина, за да обсъдят най-новите тенденции и решения в сферата на..

публикувано на 01.04.25 в 13:44