Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова
Снимка: Даниел Ненчев

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот.
Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето.

Първото събитие за настоящето ще се проведе на 23 февруари под купола на Ларгото. "Къде стоим? Избори и действия, тук и сега" е първата част от трите срещи, посветени на времето, които ще включат гражданите на София в диалога за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето.

Събитията са създадени в партньорство между художника Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова.

“Дискусиите са били част от замисъла на работата от самото начало. Единият от компонентите на работата е материалният, т.е. скулптурата - това изречение изписано в обемни, двойно осветени букви, но този скулптурен елемент, искат от самото начало да бъде обживян, да не бъде просто паметник.

Тъй като изречението вече задава тази рамка на мислене - малко по-широка, малко по-обща по отношение на миналото, което сме наследили, бъдещето и как мислим за него и какви избори правим в настоящето по отношение на тези два вектора. От там идват и тези три разговора, които с Владия подготвяме”, обяснява художникът Красимир Терзиев.

“Това са разговори, които изхождат преди всичко от рамките на времето. Ние постоянно живеем едновременно тук и сега, и в миналото и в бъдещето, защото се надяваме или имаме някакви планове, които искаме да осъществим и защото носим и осъзнато, и неосъзнато много модели на поведение, нагласи за живота и света, които идват от миналото.

В работата на Краси, която се вижда на площадката на Мавзолея и през деня, и през нощта, там двете категории на миналото и бъдещето са като събрани полюси и те променят магнитното поле - миналото, което се случва и бъдещето, което вече е било.
Разговорите целят да направят точно обратното, да разделят тези вектори. Именно затова първият от разговорите е за настоящето", допълва кураторката Владия Михайлова.

Чуйте повече в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл

По публикацията работи: Елица Елефтерова-Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48

Единственото село в България с паметник на Буквите - с. Иваняне, празнува на 24 май

Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..

публикувано на 21.05.25 в 14:25

Минералната баня в Княжево - паметник на културата с местно значение?

Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..

публикувано на 21.05.25 в 13:17

Градските топлинни острови взимат твърде много жертви

Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..

публикувано на 21.05.25 в 12:58
Ива Таралежкова

"Петелът, който буди хората" - сборник с вдъхновяващи истории за малките населени места

Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..

публикувано на 21.05.25 в 12:55