В същността си тази формула въвежда принципа "определена сума за всеки 1 лев собствен принос", вместо досегашното финансиране според броя продадени билети. Защо ако се приемат тези правила, ситуацията в малките градове ще стане още по-сложна и какви са "подводните камъни" или пък потенциалните плюсове в тях - за това разговаряме с Пеньо Пирозов. Той е солист на Музикалния театър в София, но в случая сме го поканили като представител на синдикатите ("Музикално-сценичен арт" към КНСБ) и определено е наясно и с моментната ситуация, и с бъдещето, такова, каквото би станало то - бъдещето, ако новите правила станат реалност.
В разговора Пеньо Пирозов много спокойно и ясно обяснява ситуацията и разяснява защо безусловно най-важното е да се вдигнат заплатите в културния сектор (за тези, които създават изкуство, не толкова за администрацията около създаването на един културен продукт). Говорим за предложената (и отхвърлена преди време) идея да се разделят театрите от музикалните състави и да се подхожда различно според спецификата на конкретното изкуство, за себестойността на един оперен и един театрален спектакъл и как и защо оперните театри се оказват "най-големите предприятия в страната", за тези 10 милиона лева, необходими, за да се приключи предната година в културния сектор (защото за целия месец декември 2014 сценичните изкуства не са получили това, което им се полага от страна на държавата). И за прозрачността, така необходима в сферата на културата - всеки месец да се знае не само кой театър, коя опера и кой оркестър колко и за какво е изразходвал, но и какви средства и на кого са били разпределени от МК. И за това, че "синдикатите не трябва да се намесват в творческата дейност... защото нашата работа е свързана със заплатите, работното време и условията за работа". И това са само отделни фрагменти от интервюто с Пеньо Пирозов - чуйте го, струва си.
Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..
На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..
Киноизкуството се обединява около "Общото между изкуството и образованието" – една напълно безплатна инициатива, свързана с кинопрожекции и последващи дискусии с ученици в столични училища . В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха актрисата Мина Маркова и режисьорът и сценарист Йордан Михайловски , които разказаха за съвместната им..
След като на 17 февруари т.г. Върховният административен съд (ВАС) окончателно прекрати предсрочно пълномощията на Георги Кузмов като кмет на столичния район "Оборище" заради съдружие в две фирми, днес започна предизборната кампания за нов избор. Председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Полина Витанова съобщи пред БТА, че..
Няма "двоен аршин" при решенията за отстраняване на районни кметове, увери председателят на Общинската избирателна комисия-София Полина Витанова пред Нова телевизия по повод отстраняването на кмета на район "Слатина" Георги Илиев . Според нея решенията са идентични. Преди Илиев бяха отстранени и кметовете на "Илинден" Емил Бранчевски..
Този вторник (25.02.25) ще бъдат връчени наградите на победителите в литературния конкурс "Под върха". Организатори за девети пореден път са младежите (поне духом, както казват те за себе си) от Софийски планински клуб. Конкурса за кратък разказ "Под върха" събира невероятни разкази още от 2015 година. Тазгодишната тема – „В търсене на върха“ –..
Чуйте повече в разговора на Константин Лавсов, както и в анкетата на Ана Попова в двата звукови файла .