Директорът на Центъра за спешна медицинска помощ в София д-р Георги Гелев обясни, че екипите са се увеличили от 13 преди година, до 23, а 9 са новите млади лекари, които са били назначени през последната седмица и ще започнат работа до няколко дни. Той обаче допълни, че са нужни още много лекари.
Министър Москов допълни, че се очаква ново повишение на работната заплата на спешните медици през следващата година. Докторите, които работят в спешната помощ в София не пожелаха да коментират дали одобряват обединението на центровете за спешна помощ София-град и София-област и дали повишените възнаграждения ще ги мотивират да работят или ще мотивират повече техни колеги да постъпят на работа там.
Днес в Центъра за спешна медицинска помощ в София беше представено едно от 18-те телемедицински устройства, които са разпределени в центрове из страната, а 3 от тях ще се ползват в София.
Здравният министър Петър Москов обясни, че вече са определени центровете, където ще бъдат разпределени устройствата и служителите ще преминат кратко обучение за работа с тях. Това е апаратура със сериозно количество параметри, отчитаща на място основните жизнени показатели на пациента, които в жива връзка се изпращат и могат да се четат от координационния център, обясни министър Москов. Той добави, че така не е задължително екипът на място да бъде лекарски. По думите му се дава повече сигурност на диагнозата, яснота за нужните бързи спешни действия и е още един начин качеството на спешната помощ да бъде повишено и допълни, че предстои закупуването на още такива телемедицински устройства.
Чуйте репортажа на Ивайло Николов с подробности по темата.
Центърът за спешна медицинска помощ в София вече разполага с двойно повече екипи. От 12 - 13 екипа, вече те са 20 - 23, 9 са новите млади лекари, както и 18 телемедицински устройства, които са разпределени в различни центрове из страната, а 3 ще се..
Памела Костадинова е последна година студент в Нов български университет, специалност “Актьорско майсторство“. Макар все още да не е завършила образованието си, тя вече има участие в няколко филма, които сме гледали на малкия екран. При..
През 2025 г. се навършват 1170 години от създаването на глаголицата от светите братя Кирил и Методий. Именно затова, 2025 г. ще бъде Година на глаголицата в Националната библиотека. Д-р Ивета Рашева , главен редактор на сп. “Библиотека”, е особено..
158 проверки е извършил Столичният инспекторат от петък до неделя (17-19 януари) във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха с ФПЧ10. При проверките са съставени 9 акта на нарушители. Броят на проверките на..
" До последния човек са били извозени от планината . Проблемите са били решени в движение. Успели сме да се справим с тази трудна задача в ден, в който планината е достатъчно посещавана." Пускат допълнителни автобуси на градския транспорт до..
Младежки работници, служители на младежки центрове или НПО, дори действащи учители могат безплатно да получат допълнителна компетентност и умения, ако кандидатстват и станат участници в т.нар. Академия за младежки работници "Мисия Ментор"...
Георги Господинов е избран от читателите на Столичната библиотека за писател на десетилетието. Сред останалите отличени писатели на десетилетието са Захари Карабашлиев, Стефан Цанев, Здравка Евтимова и проф. Цочо Бояджиев. Изборът на най-четените съвременни..
Броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци от опаковки зависи от регистрираните жители на постоянен адрес. Ако се окаже, че са малко – например в бързо развиващи се квартали или по Витошката яка, може причината да е, че там живеят..