Как българите по целия свят могат да споделят своя опит по конкретни казуси, да обменят идеи и така всички да си бъдат полезни? Това може да се случи чрез проектът "Идейник".
В „Идейник“ ментори-експерти от различни области формулират по 1 казус в 5 различни категории като Култура и общество, Образование, Здравеопазване, Социална отговорност, Околна среда и т.н.
За всеки казус работят по 3 екипа, съставени от трима или петима българи, пребиваващи в страната или чужбина. Те ще се борят помежду си за най-добре разработения проект за разрешаване на избрания от тях казус.
Идейните проекти ще се разработват в продължение на 2 месеца, като през това време екипите ще имат шанс да представят своята работа поетапно. Всеки отбор ще има правото на 3 онлайн работни сесии със своя ментор - експерт по дадения казус.
На полуфинала всеки проект ще бъде оценен от менторите по предварително дефинирани критерии, а регистриралите се на платформата потребители ще отличат по един екип-полуфиналист за всяка от 5-те категории.
В последния етап от състезанието 5-те екипа ще трябва да подготвят мотивационно видео, което да подкрепи тяхната иновативна идея и разработения план за действие. Накрая широката публика в социалните мрежи ще определи крайния победител в състезанието и проекта, който ще бъде реализиран с помощта на „Тук - Там“ и „Обединени идеи за България“.
Чуйте повече по темата от разговора на Мариана Гомилева с един от менторите на проекта от MOVE.bg Иван Бондоков и Невена Пейкова от организацията „Тук-Там“.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..