"Батман Аполо" ще ни въведе в мистичния подземен свят на вампирите или посвещението в undeadна млад руски вампир, който ни среща и със самия граф Дракула и постоянно ни преобръща представите за реалност и виртуалност. Никога Пелевин обаче не е просто разказвач на история сама по себе си.
И в този случай сюжетът е мрачна алегория на глобалния свят и могъщите чудовищни механизми на невидимите сили, които го конструират: и митът за американската мечта, постсъветска Русия, западният неолиберализъм и модерните форми на политическия протест.
Халюциногенните моменти в книгата, запазената марка на мистериозния писател, също присъстват, но с Темз Арабаджиева от издателството, което издава последния роман на писателя, се питаме дали самият Виктор Пелевин не е вампир - има няколко доказателства затова, освен че книгата си ни въвежда детайлно в света на подземните вампирски животи.
Той винаги е с тъмни очила, рядко дава интервюта, не се показва, пише странни истории, в които реалността и халюцинативните емоции се преплитат, за да завържат още по-силно сюрреалистичния и саркастичен елемент.
Дали Пелевин не прелита над нощна София като прилеп и "Батман Аполо" всъщност не е неговата лична автобиографична изповед?
Върху тези и много други въпроси разсъждават Юлия Владимирова и Темз Арабаджиева, докато извличат информация помежду си посредством агрегата М5 (кръвта на човешките вампири), чрез който всеки знае всичко за другия.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..