Името му е Тодораки Пешов и той реално е първият, който може да се нарече „столичен кмет“ - поне от 3 април 1879, когато София е обявена за столица, както е и първият избран на този пост.
Сред най-важните достижения на Тодораки Пешов са първата софийска болница (открита в ремонтираната сграда на бивш турски склад), Първа мъжка гимназия и въвеждането на нощните дежурства на аптеките.
Интересна е личността на бащата на Тодораки Пешов - до голяма степен и благодарение на него Тодораки се оказва в списъка на Марин Дринов в края на 1877-а - списък на побдрани интелигентни лица, с цел привличането им в бъдещото управление на София. Името на бащата е Пешо Тодоров, той се премества в София през втората половина на 19-и век и си строи двуетажна къща в българската махала на ъгъла на днешните „Витошка“ и „Алабин“, наричана тогава от софиянци „конакът на бай Пешо“. Легендите разказват, че и Левски е отсядал там. В такава атмосфера израснал бъдещия (двукратен) кмет.
Двукратен, защото през 1884 година Тодораки Пешов отново става кмет на София . Тогава - по време на втория му мандат, се изгражда част от новата водоснабдителна система на столицата - а именно, резервоарите при село Бояна и част от водопровода, който ги свързва със София.
В спомените на Георги Каназирски-Верин четем, че „Тодораки Пешов има благородна физиономия на тогавашен българин, тежък човек, слабо разговорлив, с една доловима саркастична усмивка под дебелия си бял мустак. Извънредно щедър към нуждаещите се, той беше всеобщо уважаван. Жена му Таска, истинска българка, голяма домакиня, въпреки богатия си род, цял ден шеташе из къщи и в кухнята.“ Оттам разбираме и че Тодораки Пешов е бил „втори по богатство“ в София - притежава и хотел, и част от голямата сграда на дружеството „Балкан“, и още много сгради там, където се пресичат 5-те кьошета..
И така, богат е бил Тодораки Пешов - четвъртият и (по-късно) единадесетият кмет на София - богат, но и с гражданска позиция. Освен градоначалник, той е бил избран за депутат, но и сред учредителите на българската народна библиотека (сега Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...