Струнен АРТ квартет - зад това име се крият три дами и един мъж. Той е цигулар, името му е Даниел Трингов и след 12 години в САЩ има амбицията да реализира мащабни проекти в България. Вярва, че изкуството може да привлича големи инвеститори, когато се "мисли с размах". Но всеки голям проект започва с една (малка) крачка и в случая това са концертите на новата формация АРТ квартет.
Съставът е нетрадиционен - две цигулки и две виолончели. "Това всъщност е така, защото едното виолончело (в лицето на изключително виртуозната американка от китайски произход Сифей Уен) "изпълнява ролята" на виола" - обяснява Даниел Трингов. През последната година Сифей Уен представя в няколко концерта Годишните времена на Антонио Вивалди "в пълната версия, както си е за цигулка, без никакви промени", уточнява не без гордост Трингов.
Останалите две дами в квартета са Адриана Точева (цигулка) и Румяна Гавадинова (виолончело). Всички те са млади, усмихнати и позитивни. Репертоарът на АРТ квартета е далеч от стандартите - те свирят и танга, и джаз, не само класика. Новогодишният им концерт тази вечер също е на нетрадиционно място - в Галерия Индустриална11. Входът е с покани, които мгат да бъдат получени и на място. А конкретно тази вечер музикантите ще се представят не само като квартет, но и с отделни "солови номера" - Даниел Трингов ще свири Виенявски, Сифей Уен ще интерпретира цигулкови творби на виолончелото, а двамата са подготвили и дуетно изпълнение на концерта за две цигулки от Бах (който вече са представяли със "Софийски солисти"). Ще има и едно "парче" на Живко Петров.
Именно с него са свързани някои от големите планове на Даниел Трингов - те включват четири "златни, ама буквално покрити със злато" рояли - за Живко Петров, Ангел Заберски, Иван Янъков и Георги Черкин (които преди дни за втори път напълниха до краен предел зала 1 на НДК с коледния си концерт за 4 рояла); но също седем концертни зали (или по-скоро комплекси, тип "Юнивърсъл студиос"), пръснати из цялата страна - в София, разбира се (в един бивш завод), в Казанлък (неговия роден град), в Русе, Пловдив... Трингов е убеден, че музикантската общност у нас трябва да "работи заедно" и "нещата ще се получат". И подготвя бляскава презентация на своите идеи за догодина. А за днес се надява неговият Струнен АРТ квартет да изненада всички зрители с една интересна, майсторски поднесена програма.
Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..
Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..
30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..
Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..
Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...
Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...