Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева подписаха договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за проект „Подпомагане регионалното инвестиционно планиране в отрасъл ВиК“.
Проектът се финансира по оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“ и е на стойност близо 60 милиона лева, а бенефициент е Министерство на регионалното развитие и благоустройството.
Със средствата на първо място ще се извършат регионалните прединвестиционни проучвания за водоснабдяване и канализация на т.нар. консолидирани оператори. Така се изпълнява и част от стратегията на правителството за развитието на водния сектор през следващите десет години.
От 28-е области в страната, в 16 от тях вече имат избран единен ВиК оператор, което е и целта на консолидацията, похвали се министър Лиляна Павлова. С някои от областите вече са сключени договорите, а в още осем това ще бъде направено до края на юни. От общо 265 общини в страната, 242 вече са преминали процеса на консолидация и реформа.
Има обаче 4 области- Благоевград, Ловеч, Пазарджик и Кюстендил, за които този процес не е приключил и съответно те няма да могат да кандидатстват по ОП „Околна среда”, докато не изчистят пропуските. Тези, които не са част от реформата във ВиК няма да получават средства за инвестиции на водната инфраструктура", категорична беше министър Лиляна Павлова.
С подробностите ни запознава Красимир Мартинов – чуйте неговия репортаж.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..