Въпреки известния напредък в последните 3 години, българските ученици са с най-ниски постижения по четене и математика в целия ЕС - съответно 39,4% и 43,8%. За сравнение, при Естония, която е с най-добри показатели, от този вид грамотност са лишени около 9 на сто от децата.
В доклада се посочва още, че през 2014 г. процентът на преждевременно напускане на училище у нас е 12,9 на сто, като най-висок е той в Северозпадния регион - 20,8 %, а най-нисък в югозападния, в който попада и София - 5,9 на сто. Същевременно почти една четвърт от ромските деца между 7 и 15 години са извън образователната система.
В заложената стратегия за развитието на образованието в България до 2020 година среднистите, продължаващи своето образование във висшите училища, трябва да достигне 36 на сто. За България този процент през 2015 г. е около 30 – се казва още в доклада.
България наскоро е приела Закона за училищното образование, който ще осигури рамка за всеобхватни реформи, необходими в училищната система, сред които модернизиране на учебните програми и подобряване на обучението на учителите.
В мониторинга на ЕК за образованието в България се посочва още, че страната ни изостава и по отношение на намирането на работа след дипломиране. Средните данни за ЕС показват, че 70,8% от току-що завършилите започват работа по специалността си, докато у нас това е така за 52,6 на сто от дипломиралите се.
Около половината от всички студенти в България учат в 6 от общо 52 професионални области: икономика, администрация и управление, право, комуникации и информационни технологии, педагогика и туризъм. България и Румъния са на последните места по участие на възрастни (от 25 до 64 години) в дейности по учене през целия живот - се посочва още в мониторинговия доглад на ЕК за образованието.
Основният извод е, че България трябва да подобри цялостно качеството на училищната образователна система, нейната ефикасност, а капацитетът на висшето образование - да отговори на нуждите на пазара на труда.
Чуйте повече за изводите и препоръките в доклада.
В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..
Балфолкария празнува две години от стартирането на своите събития в България с мини Фестивал, който ще се проведе на 29 и 30 ноември 2024 г. Програмата е пълна с концерти и работилници с народна музика и танци от България, Франция, Испания и Белгия. Балфолк е съвременна форма на фолклорна музика и танци от различни региони в Европа, която..
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Група Innerglow подготвят концерт с промоция на нова песен. Новината ни донесоха трима от музикантите в групата – Матей, Петър и Тодор при своето гостуване в “Добър вечер, София“. В песента си "Promises" (Обещания) те се връщат към английското звучене. Сюжетът е посветен на нереалните илюзорни Fake promises, става въпрос за..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..