На тези въпроси отговори в първото издание на "Часът на здравето" д-р Ангел Кунчев - главен държавен здравен инспектор. Той бе категоричен, че грип в София в момента няма и добави:
Всяка година с настъпването на есенните дни преживяваме няколко дни с различни респираторни вируси. Общото между тези вируси е, че рядко достигат заболеваемостта, каквато се достига при грипния вирус, освен това протичането е сравнително леко, в рамките на 2-3 дни, хората рядко си остават вкъщи, а го карат на крак. И при тези вируси, обаче има и случаи на усложнения - при хора с увреден имунитет или след физическо и психическо натоварване. Антибиотикът има място само при наличие на бактериална суперинфекция. Лекарят може да изпише такъв препарат, ако е сигурен, че става дума за бактериална инфекция, каза д-р Кунчев.
Гостът в "Часът на здравето" коментира начините за превенция на грипните заболявания:
Първият начин, който осигурява най-ефективна защита е ваксинацията. Процентът на хората, които се имунизират у нас обаче е много нисък - между 3% и 4%, най-много до 5 процента. Аз не казвам, че е задължително да правим тези имунизации. Ако човек е в добра форма, той може да изкара това заболяване без особени усложнения. Но определени групи - възрастните хора над 65 години и малките деца, които често боледуват, е задължително да бъдат предпазени. Ако предпазим тези най-рискови групи, това е достатъчно.
Д-р Ангел Кунчев посочи също, че болните с грипна зараза по възможност трябва да си останат няколко дни вкъщи. У нас обаче няма такава култура. Обикновено един работещ отива в офиса и заразява всички останали, защото за предаването на вируса не е необходим близък контакт, достатъчно е да стоим с болния в една стая.
Дали ваксините включват очаквания щам на грипния вирус и дали и младежите трябва да се ваксинират - чуйте в прикачения звуков файл.
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...