Бизнесът трябва да осигури тези практически измерения, които не могат да бъдат дадени от образованието, заяви пред Радио София изпълнителният директор на "Джуниър Ачийвмънт" в България Милена Стойчева, един от участниците в конференция по темата, която се проведе тази седмица в столицата. По думите й, бизнесът трябва да отвори вратите си и да даде възможност на ученици да усетят динамиката, предизвикателствата и най-съвременните тенденции. А това може да стане посредством участие в менторство или осигуряване на практики и стажове в компаниите.
"Връзката между бизнеса и образованието трябва да съществува, и тя трябва да бъде основана на компетентностите от двете страни. Образованието трябва да осигури до известна степен условията и съдържателното изграждане на познание, умения и отношение по определени теми, и бизнесът да подкрепи практически, отваряйки със своята компетентност, посредством подкрепа за определени актуални предизвикателства. Защото един учител не може да следи съдържанието и да бъде навътре в динамиката и проблематиката на отделните индустрии, освен ако в момента не я практикува", коментира Милена Стойчева.
Тя посочи, че инициативата на организацията "Мениджър за един ден" показва де факто истинско сътрудничество - кратък стаж в рамките на един ден и кариерно ориентиране на младите хора. И тя се случва вече от 15 години.
"Няма никакво ограничение тя да се превърне в платформа и масова практика и да даде възможност за изява и достъп до бизнес средата на всички ученици", каза Стойчева. Тя добави, че интересът на бизнеса към това в последните години е по-голям. Но трябва много да се работи в посока на това бизнесът да подпомогне образованието, не само с нещата, които за работодателите са полезни, а като цяло с повишаване на образоваността на по-високо ниво, защото това е смисълът да подкрепяме кадрите, добави още Стойчева.
"Няма кадри в България и ние трябва да се борим за всеки един човек да бъде образован на ниво, което да отговаря на съвременните тенденции и предизвикателства на пазарната среда. Това, донякъде е отговорност и на образованието, на 50% бих казала, така че трябва да се работи в екип", каза още Милена Стойчева. По думите й, е крайно време всеки един ученик да има практическо преживяване по време на своето обучение, а това е част от мисията на организацията, която ръководи, както и част от препоръка на Европейската комисия.
Чуйте още от разговора - прикачения файл.
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..
Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..
Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК. Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари . Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка..
Столичният район "Оборище“ отличи сградите с най-красивата коледна украса. В категория “Жилищна сграда” наградата спечели семейство Каремови за уникалните три балкона на улица “Сердика”. Наградата за коледна украса в категорията "Бизнес и обществена сграда" спечели голяма банка за украсената фасада на сградата си, сподели пред Радио София главният..
Тази година наградите “Златен глобус” бяха много интересни, защото във всички категории имаше номинирани от филмите, които аз гледах и с любими актриси и актьори, режисьори, сценаристи - кинаджии. С много интересни номинации. Имаше категории, в които конкуренцията беше много сериозна. Особено при жените”, коментира кино журналистката Преслава Преславова..
След 14-дневно животоспасяващо лечение изписаха 19-годишното момче, пострадало тежко, след като клон падна върху автомобил на Витоша. Това съобщиха от университетската болница "Пирогов", където по спешност беше настанен Калоян Павлов на 26 декември през нощта. Младежът се прибирал от екскурзия в планината, заедно с приятели. Натежал от снега..