Бизнесът трябва да осигури тези практически измерения, които не могат да бъдат дадени от образованието, заяви пред Радио София изпълнителният директор на "Джуниър Ачийвмънт" в България Милена Стойчева, един от участниците в конференция по темата, която се проведе тази седмица в столицата. По думите й, бизнесът трябва да отвори вратите си и да даде възможност на ученици да усетят динамиката, предизвикателствата и най-съвременните тенденции. А това може да стане посредством участие в менторство или осигуряване на практики и стажове в компаниите.
"Връзката между бизнеса и образованието трябва да съществува, и тя трябва да бъде основана на компетентностите от двете страни. Образованието трябва да осигури до известна степен условията и съдържателното изграждане на познание, умения и отношение по определени теми, и бизнесът да подкрепи практически, отваряйки със своята компетентност, посредством подкрепа за определени актуални предизвикателства. Защото един учител не може да следи съдържанието и да бъде навътре в динамиката и проблематиката на отделните индустрии, освен ако в момента не я практикува", коментира Милена Стойчева.
Тя посочи, че инициативата на организацията "Мениджър за един ден" показва де факто истинско сътрудничество - кратък стаж в рамките на един ден и кариерно ориентиране на младите хора. И тя се случва вече от 15 години.
"Няма никакво ограничение тя да се превърне в платформа и масова практика и да даде възможност за изява и достъп до бизнес средата на всички ученици", каза Стойчева. Тя добави, че интересът на бизнеса към това в последните години е по-голям. Но трябва много да се работи в посока на това бизнесът да подпомогне образованието, не само с нещата, които за работодателите са полезни, а като цяло с повишаване на образоваността на по-високо ниво, защото това е смисълът да подкрепяме кадрите, добави още Стойчева.
"Няма кадри в България и ние трябва да се борим за всеки един човек да бъде образован на ниво, което да отговаря на съвременните тенденции и предизвикателства на пазарната среда. Това, донякъде е отговорност и на образованието, на 50% бих казала, така че трябва да се работи в екип", каза още Милена Стойчева. По думите й, е крайно време всеки един ученик да има практическо преживяване по време на своето обучение, а това е част от мисията на организацията, която ръководи, както и част от препоръка на Европейската комисия.
Чуйте още от разговора - прикачения файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..